I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Breaking/funk styles studiecirkel Stockholm

Vår Hiphop - Breaking

   

2008-02-19 11:03

Breaking/funk styles studiecirkel Stockholm

Vi håller på att starta en studiecirkel i Stockholms innerstad, kommer köra breaking (+ relaterade stilar) en gång i veckan.


Vi har ett par medlemmar, söker 3-4 till som:
• inte är helt gröna, kanske har hållit på själv i > 1 år eller gått en termin på nån kurs
• gärna över 20 år eller ännu äldre, det här kom igång för att det är så svårt att hitta breakingkompisar efter tonåren
• b-boy eller b-girl, vi vill ha båda!

Hojta till, förutom punkterna ovan så är det först till kvarn ;)

|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-02-19 18:47
yo, men vad menas. e det en grupp för att träna ihop bara, eller göra shower. vilken dag m.m?
"But thats like.. ur opinion man"

2008-02-20 09:24
Akabar: det är menat att bli ett crew, men vi börjar med att träna & köra cirkel och tar det därifrån...
Antagligen blir det onsdag- eller söndagkvällar, vet inte än.
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-02-23 23:25

Jag är lugnt intresserad :)

Delam tange barat

2008-02-24 00:53
Kan tillägga att det här studiecirkeln ska inrikta sig på att bli en bra breakare, dvs. kunna improvisera, battla och hitta en egen stil – i motsats till att bara jobba på teknik och göra uppträdanden.

Jag nämnde funk styles också, min personliga åsikt är att man kan vara ganska bred i stilen och att de olika danserna får hjälp av varandra, men om vi tränar popping et.c. beror på vilka som är med och vilket intresse som finns för det.
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-02-24 19:20
Kul att du gillar cyphers :D Planen med det här är att vi ska jobba på skills men lika mycket på battle, och det innebär ju att vi kommer köra med/mot varandra för att få riktig dansvana. Ingen garderobs-bboying :P

Men sen är det så att det här är en studiecirkel, och man får stålar och lokal *men* för det behövs fasta medlemmar som är där varje vecka så det handlar alltså inte om en allmän träningslokal, hang-out för breakare eller så. Det vore fett att ordna, men just nu har jag inte tid att fixa något sånt och skulle nog behöva en del hjälp + resurser för att göra det.

Så vad som söks här är du som vill vara med och träna med ett gäng på ≈ 8 personer, som tycker om dansen och inte bara gymnastiken i breaking, och vi letar mest efter medlemmar som i alla fall är *intresserade* av att bilda ett crew.
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-02-25 20:17
hejsan jag är intresserad, jag har dansat popping ett år på Danscenter. och självlärd i ca 10 år mest då inom waves boogaloo berätta gärna mer om det skicka gärna info till min mail om plats o tider osv så hör jag av mig, jag har själv lärt ut och haft studiecirklar.

min mail är [email protected]
Airbrush konst, kurser mm

2008-03-03 21:48
Fresh, det fanns några dansare här ändå ;-) Nu väntar jag på besked från Studiefrämjandet om vi får nån lokal, ni hör av mej så fort det händer nåt!
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-03-07 13:57
Yesyes, då är tiden fixad. 19.00 onsdagar. Ska ha möte med Studiefrämjandet så att de kan kolla att jag inte är helt wack hehe, sen kör vi.

Jag hör av mej om en vecka eller två för bindande anmälan till er som hört av er. Tror att alla som sagt till kan va med, men om det skulle va för många så är det first come first served! Tror också att detta ska bli gratis, skulle det vara nån sorts medlemsavgift så säger jag såklart till innan ni tackar ja.
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-03-10 22:27
Hej på er som lurkar och är intresserade, messa mej direkt och säg till om ni vill va med! Det finns nämligen risk för att det inte blir något av det här, och bara på grund av att vi har för få medlemmar. Det här är ett tillfälle att träna break utan att stå och härma en lärare framför en spegel, och gratis dessutom - missa inte chansen!
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-03-11 14:03
Nu är allt klart…Onsdagar 19.00-20.30 i Studiefrämjandets lokaler i Vasaparken. Vi börjar nästa vecka, 19 mars. Det finns fortfarande plats för två till som vill öva upp sina skillz!
|P|E/A(C|E

//Flipper

2008-03-11 14:24
Då kommer ni nog stöta på "alla" andra bboys/bgirls i Stockholm, för vi tränar nämligen på samma ställe, onsdagar 20-22 hehe ;) See ya!
"It's time to philosophize with the hammer and crush some illusions..."

2008-03-12 14:50
@DON-BARTOS: hehe, underbart. Vi ses!
|P|E/A(C|E

//Flipper

2009-01-13 00:16
På torsdag breakar det igång igen, maila [email protected] om du vill va me!
|P|E/A(C|E

//Flipper