I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

SCANDINAVIAN SUPERJAM

Vår Hiphop - Breaking

   

2006-07-13 09:17

SCANDINAVIAN SUPERJAM

Den 15 och 16/8 i Vitabergsparken- Sthlm.

15/8

Battles mellan Sverige, Norge, Finland och Ryssland.
4 b-boys från respektive land.
Special B-girl battle

16/8

Shower av:
Greg Cambellock JR+Slick Dogg(US)+Sthlm Lockers&Poppers
Octagon
Grounded
Vinnarna i RookieSuperjam
TOP9 (RUS)
Street Masters (US) Luieville,Xeno,Deps,TellsOne,Elmo,Beta,A bigirl,Legacy och 777.

---------------------------------------- -----------

2EASY - Movesperminute


2006-07-13 13:15
B-Boy Campen var tänkt att has på Hultsfred.
Men eftersom RedBull gjorde sitt event där backade alla andra för att man inte trodde på att göra flera Breaking events på samma ställe.
Så förhoppningsvis blir det nästa år igen i samband med SubÖRB.

---------------------------------------- -

2EASY - Movesperminute

2006-07-13 20:41
när blir time2battle då?
skill bill vettu

2006-07-14 22:14
men time2battle sthlm??
skill bill vettu

2006-07-15 11:47
love när du är borta är du riktigt borta..
"what we do echoes in eternity"<br>"Man lever för att bli ihågkommen//Akilles.."

2006-07-15 20:08
det är ju i vitan, där e d väl inga biljetter som gäller utan d e bara att vara i god tid, så du får en bra plats
stolt medlem i Gul Samba

2006-07-16 18:31
sh8d it's for free.
Delam tange barat

2006-07-18 00:03
men time2battle sthlm??
skill bill vettu

2006-07-25 12:08
Time2Battle i Stockholm kommer kanske vara den 17:e i Kungsan. Men det är inte 100% ännu.

De som kör för Sverige i landskampen i Vitabergsparken är:
Mauro - Ghost Crew
DennisThaMenace - Concrete Kingz
AbeOne - Style Warriors
samt
Mahan - Octagon

---------------------------------------- -----------------
2EASY - Movesperminute

2006-07-25 21:49
synd att ni inte tog med andra b-boys den här gången..ja mena...dom där har väl vart med förut...jävligt synd..kommer lätt o behöva power tex...fredd o paul(grounded) eller axel U.D.C som ej vart med förut...ingen diss till dem grabbar ni valt...bara att det hade vart soft me lite nya namn liksom...
variation på det hela...

aiight..bara MINA tankar runt det där...

Chico U.D.C
 

2006-07-25 23:00
Sant _Chico_!
Bboy Mighty represent Real Deal Family!!

2006-07-26 01:22
Kommer det vara något open floor el så?, fanns förförra men inte förra..hur gör ni iår?

peace
Rehab is for quitters - Hangover crew

2006-07-26 21:35
Chico - Fred o Paul har varit med i diskussionerna.... Men tyckte de andra är lite mer kompletta. Elias har också varit uppe på "tapeten". Samt Hacim som varit het på sistone. Vissa i er crew likaså, men tyckte nog att dessa 4 kanske är mest kompletta. Men men vi får se och hoppas ingen tagit illa upp. Jag kan försäkra er om att det inte har nåt att göra med vem som är polare med vem, vem som är crew med vem etc... Bara med min, Elvis och Freezes personliga åsikter om breaking att göra.
Det som kan diskuteras är om man skulle ha "släppt" fram någon eller några nya....

Det blir en"open stage" innan den 15:e mellan 18-19.
Samt afterparty den 16:e... då alla kan dansa så mycket dom vill

Plus Time2Battle den 17:e i Kungsan
---------------------------------------- --

2EASY - Movesperminute

2006-07-27 16:10
chico - du ska alltid gnälla. hahahahaha.
Slam Tilt, Concrete Kingz, Mass Destruction

2006-07-28 02:34
2easy

aiiight!!
ok ja förstår er..respekterar eran åsikt helt om vad ni vill ha, det e ju din/erat jam..o det respekterar jag..att ja ändå sa vad ja tyckte om eran förslag har ändå o göra med att jag tycker att det DET ÄR ett bra jam ni grabbar anordnar..o är ett av dem man längtar till under sommaren, men hade velat se som sagt andra heads uppe där i år, tror knappast ja e ensam om få se andra eller även vara själv en av dem att få stå där uppe...
men som sagt, respekt!!



SlamTilt P26

ursäkta??..kan du förklara det där lite närmare..alltid gnälla..bara för att jag säger vad jag tycker om villka namn som fått representera IGEN o gav förslag tilll andra(ingen diss IGEN till dem som ska dansa,inge fel på deras dans)...om du nu ska ytra dig sådär sven så tycker JAG du kan förklara dig också o inte säga bara sådär...ja tar det som en diss..
har du nåt o säga mig så säg det till mig personligen i stället, messa mig eller nåt..för d du snackar om nu har ändå med mig personligen o göra inte med jamet..



Chico U.D.C
 

2006-07-28 11:50
ta re lugnt chico. ja, det var en liten diss, eftersom du hoppade på jacke så hårt när han klagade på organiseringen av hultsfred-grejen. och nu är det du som "gnäller" istället.

men seriöst. jag bryr mig inte om allt skitsnack. jag ville bara käftas lite med glimten i ögat polare emellan.
Slam Tilt, Concrete Kingz, Mass Destruction

2006-07-31 15:53
aiight
 

2006-08-03 08:06
Special B-Girl Battle blir med Dirty Mamas från tyskland mot Sveriges tjejer som troligen blir:
Sandra
Therese
Camilla och
Anna. Har inte dubbelkollat med tjejerna vilka dom ställer upp med men dessa var de som var aktuella tidigare i somras.

Vad det bäller b-boysen är det nu:
Paul
Mahan
AbeOne
Dennis
men det kan bli 1-2 b-boys till pga att ryssarna kommer 6 och norrmännen kanske 5. Så det blir inte bara 4 vs 4.

-----------------------------------

2EASY -Movesperminute

2006-08-03 09:20
Check it !!!
Afterparty info kommer upp strax.
Will be crazzzzyyy !
Live it or leave it....

2006-08-03 11:44
Adde , snacka om dålig stil och oproffessionellt att boka upp det brittiska tjejcrewet Flowzaic för fler månader sedan innan Dirty Mamas.

Trots att du har lovat dem både flyg och boende i juni och nu så har tjejerna tagit ledigt från jobb mm. Det här sa du inte till Flowzaic som ursäkt om varför de inte sen fick komma till Stockholm. Du sa att det inte blev någon bgirl battle på grund av att de svenska tjejerna inte ställer upp.
BEATnickz
Soul Warriors

2006-08-03 14:11
Vem ska vara de som representar andra länder 15.8?

2006-08-03 15:26
WuGirl
Tja Winnie, det som du skriver är väl knappast nåt som har med en helt öppen tråd att göra? Men nu när det har blivit en öppen diskussion och du, och nu säkert andra, vill veta så beror det på fler saker.
Du har rätt att jag lovat dom att komma, men det var innan jag kollat med tjejerna här. Så varför det inte blev dom är:
- Dels att tjejerna här inte hade så stor lust att möta dem (Flowziac) så det kändes inte som läge att ta hit dom.
- Dels att jag ville att dom skulle köra båda dagarna, battle den 15:e och show den 16:e och det kunde dom inte.
- Sen kom det även ner till att budgeten jag hade för tjejcrewen var c:a 100Euro/pers i resa samt hotell och mat. När jag kollade resorna från London var dom på över 200Euro med Ryanair.
Eftersom tjejerna här kände DirtyMamas blev det som en kul grej att dom träffar dom igen, speciellt som resorna från Tyskland med Ryanair fortfarande var billiga (som du brukar vara, även till/från London). Detta är även anledningen att det inte blev FoShow som jag hade på G från Rom, resorna var alltför dyra.

Apina
Finland - Wartecs, Risto, Jimmy, Tuan
Norge - Parkes, Diaz + 2-3 till..
Ryssland - 6 från Top9

U WILL C

---------------------------------

2EASY - Movesperminute


2006-08-03 22:40
Vilka tider e d som gäller på dagarna?
In case you didn't notice, I was being sarcastic.

2006-08-04 07:42
Moesha F25

The reason was NOT that the girls were to scared to battle you
;-) , it was more that they wanted to battle B-Girls, and they were not sure that that was what you were coming with here. Thats the problem when you have a crew with many styles. This is a straight Breaking battle.
The problems with the budget was more with the trip than what you wanted to have to do a show. I know that you girls could do your show the 15th, but not the 16th, cause one of you needed to go home. And on the 15th there is only the battles.
In this case its not less budget for the girls, its the same weak budget for everything. Its with theatre / culture money, no entrance and no sponsors, thats why.
But of course, if you want to have more money than i have then its not easy to set a deal....simple as that
And there is always crews that want to travel and meet other breakers around the world.
I really wanted to have you girls here also, so i hope there is no hard feelings.... maybe some other time!

Peace

-----------------------------------

2EASY - Movesperminute

2006-08-04 09:25
tja yammi. vi får inte heller betalt. har det nånsin funnits pengar i dans om det inte är kommersiellt, typ reklam, om ens där?

hoppas allt är bra.


peace
Slam Tilt, Concrete Kingz, Mass Destruction

2006-08-04 09:56
nam1986 P20

just det - tider...

15/8 18-19 openfloor, vem som helst får dansa uppe på scen, brukar bli 2-3 cirklar att köra i. De som ska vara med i battlet lite senare brukar värma upp och så.
19-21 battles Sverige-Norge-Finland-Ryssland samt Bgirl battle

16/8 19-20.30 shower

Men om du ska vara säker på att få en plats var där innan 18!

PZ
-------------------------

2EASY -Movesperminute

2006-08-06 13:45
Big shout out till alla ni som fixar jamet igen,som chico sa det är en av höjdpunkterna under sommaren.

Jonas
 

2006-08-10 11:35
vilken tid under dagen börjar det hela?

2006-08-10 17:26
Gab-OHH


det var en bra fråga undrar jag med
mjaoo

2006-08-10 22:39
vad kollar ni med igentligen....
se tidigare inlägg




just det - tider...

15/8 18-19 openfloor, vem som helst får dansa uppe på scen, brukar bli 2-3 cirklar att köra i. De som ska vara med i battlet lite senare brukar värma upp och så.
19-21 battles Sverige-Norge-Finland-Ryssland samt Bgirl battle

16/8 19-20.30 shower

Men om du ska vara säker på att få en plats var där innan 18!

PZ
-------------------------

2EASY -Movesperminute

2006-08-12 10:09
och efterfesten? ;)
shit happens, just look at me

2006-08-12 15:00
Fortfarande på kungsträdgården?Eller ändrat plats?
Meep meep

2006-08-12 17:04
Se efterfest tråden för info...
Live it or leave it....

2006-08-14 20:31
tackar!

2006-08-15 09:46
fråga: om det fortsätter regna ikväll, ställs kvällen in då?
shit happens, just look at me

2006-08-15 12:09
tänkte precis fråga samma sak, dom senaste åren har vi fått vänta ut regnet?

 

2006-08-15 15:15
när börjar det? när slutar de? hur kan man ta sig dit från sthlm södra?
behöver ni funkis så bjinga bilen!

2006-08-15 15:37
Grandiisch F24


15/8 18-19 openfloor, vem som helst får dansa uppe på scen, brukar bli 2-3 cirklar att köra i. De som ska vara med i battlet lite senare brukar värma upp och så.
19-21 battles Sverige-Norge-Finland-Ryssland samt Bgirl battle


här ligger det!

går väl en buss dit också, men kommer tyvärr inte ihåg vilken. men promenera funkar bra från skanstull :)
Delam tange barat

2006-08-15 16:36
tack rachel!
ses där! ^^,
behöver ni funkis så bjinga bilen!

2006-08-15 21:50
hur var de då..ville gärna komma men de blev icke så berätta!
Doo the right thing!!!!

2006-08-15 22:36
Kändes som ryssarna blev blåsta på finalplatsen..men grattis till killarna som vann...
Walk against me and it will be the last steps you take nukkah!.....Dirrrrty Dirrrrty!! www.dirtyrecipe.com

2006-08-15 22:47
Grymt bra

Ape Funk
Dogge
Flaco
Foolish
Paul
Elias

Reppade fett

Propps till er
Remember Smile //Räkmackan//
www.hemoves.com

2006-08-15 23:27
Tog Sverige Hem det?:D Niiiice Grymt Grabbar Propps Som fan....peace

2006-08-16 11:58
Jag är lite besviken över att finland kom till finalen, jag hade hellre velat se ryssland där =)
puss

2006-08-16 12:11
hade oxå helst sett ryssarna i final...helt klart!

2006-08-16 12:23
grattis sverige!
Bboy Mighty represent Real Deal Family!!

2006-08-16 12:25
SVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEERIGE !!!! FAN VA STOLT SVENNE JAG E NU HAHAH!!!
WWW.LEFTOVER.SE

FORGOTTEN SCHOOL CREW!!!!

2006-08-16 13:05
sååå, ses vi idag?
behöver ni funkis så bjinga bilen!

2006-08-16 13:47
kändes bara fel till finalen, ryssland förtjänade finalplats och vinst.
http://storiesaboutbarcelona.blogg.se

2006-08-16 14:20
Ryssarna hade helt klart de fetaste movesen, bästa rutinerna och jävlar va de har blivit bättre. De har börjat hitta funken dessutom.

Men jag tycker faktiskt svenskarna hade det mest kompletta laget. De hade funk, power, hunger, beatriders och framförallt självsäkerhet och lugn.

Jag tyckte många andra stressade, tyvärr speciellt den asiatiske finnen som var så grym kvällen innan, clean!

Big ups till Shangir också som jag tyckte gjorde en jävligt bra kväll.


PEACE
Slam Tilt, Concrete Kingz, Mass Destruction

2006-08-16 14:59
Nån som ska dit idag och titta och på efterfesten på snaps?
puss