I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

[Audio] Brejkish & Senick - Reflektionens sanning

Vår Hiphop - Audio & Video

   
Promotor

2009-06-05 18:48

[Audio] Brejkish & Senick - Reflektionens sanning

Shooo! Nu kommer brejkish och senick med en ny låt! Det förekommer inte allt för ofta då vi båda är drabbade utav en kraftig skrivkramp! Idag tog vi oss i pungkulorna och bestämde oss för att visa vad vi går för! Här är resultatet! En session som tog oss runt 2-3 timmar, och vi är hyffsat nöja med resultatet!! Kan även informera om att detta är både min och brejkish typ 3.e låt vi spelar in under hela 2009, och förra året släpptes kanske 6 låtar allt som allt!

Vi önskar konstruktiv kritik, utförliga kommentarer och alla möjliga åsikter!
Jag kan tyvärr inte unna er brejkish text för tillfället då den sprang och gömde sig.

Beat: Annodomino freebeats
Mixing: Brejkish

http://www.speedyshare.com/966184190.html
http://www.speedyshare.com/966184190.html
http://www.speedyshare.com/966184190.html
http://www.speedyshare.com/966184190.html

Vi drar varannan 4'e bars, och brejkish börjar.

Senick's text:
För jag är jag, samma person som jag alltid har varit
tagit stadigt i mig själv för att se till att jag lever vanligt
som vilken annan snubbe som helst, försörjning utan hjälp
men står här arbetslös, kämpar för att klara mig själv

och jag sitter här dagligen och jag bättrar på mina kunskaper
men i ett kollage är jag en tumnagel med munkavel
försvinner som en i mängden och missar jobben som framställs
för jag är självkritisk och kan inte se mig själv som anställd

men jag hoppas på en bättre tid, där självkritik
är snäpp förbi, försöker stå ut med tiden jag haft
det kommer bli bättre, duvet, jag vet det
inget snack om den saken, jag packade saker och drar
och du kommer nog bli förvånad den dagen jag kommer tillbaks

det ska bli bra nu! Jag ska vända på hela skiten
musiken är vägen till lyckan, och jag kommer nog sluta i ett radhus
med hundar och fruga, volvo och hela kittet i bakluckan
dethär är början på slutet, innan jag hinner att bli avtuppad

 

2009-06-05 19:47
Jävligt fresh senick, du blir bara bättre och bättre ..
Det är inte lätt att vara tung när man ingenting väger
Moderator

2009-06-06 10:22
bra jobbat grabbar, lyriken får framåt för break och caffo får extremt mycket bättre inlevelse gillas !
 

2009-06-06 10:52
fan va längesen jag hörde nåt me dig man!
låter bra ju:D
Attityd Crew 2006-09
Lofstrand.tk | http://myspace.com/lvsmusk

2009-06-06 11:14
Jag gillar den. Kul att det finns rappare som fortfarande kör såna här rim på dessa teman. Inte så ofta man hör längre. Verkar som att alla har fått för sig att flerstav/dubbelrim endast är anpassade till punch. Fett.

Flowen känns på vissa rader framstressade, men för det mesta flyter det på bra. Mixen kunde varit en aning bättre, men har dock bara lyssnat i högtalare, ska checka i lurar senare! Men just nu låter det lite burkigt :/

Beatet är soft. Gillar inte rösten på brejkish så mkt.. eller så är det mixen som knasar till det. Senicks röst är härlig. Den gillar jag.

För att vara en session så är denna fet som fan. Vill dock se lite mer seriöst av er. Ni passade tsm så fortsätt kicka :D

7/10

2009-06-06 11:16
låter mycket bra faktiskt, diggar igentligen inte när man kör 4var, men här blev det najs tycker jag.. fortsätt
dom tycker att rappare borde sluta med svordomar, rappare tycker att dom kan lika gärna sluta rappa. haha. www.7DagarsMixtape.info.se

2009-06-06 12:49
fett mannen...
punkternas punkt...

2009-06-06 15:36
Tycker den är fett skön. Halvdeppigt beat, men ändå blir man lite glad av den. Senick, hade aldrig hört dig rappa men jag tyckte du var tight. Lite PST' över dig, det lät fett! Bra flow!

Inget fel på Brejkish heller, skön delivery där med.

Texterna är feta också, hoppas man får se mer av er snart :)

Puss på er!
Hej

2009-06-06 15:48
denna gillade jag.. Bra text och skön känsla igenom låten.

keep it up!

mhm

2009-06-06 16:17
Yeah, skön låt faktiskt! Blev positivt överraskad, gillar rim och rimschema mycket. Anno gör alltid grymma beats, det här var inget undantag :)
"Keep your friends close but your enemy closer"
Promotor

2009-06-07 18:49
Peter-Pan-Komplex
Riktigt nice att höra =) Men skulle va kul att höra din åsikt om brejkish också :)

iCeTaIl P21
Va soft att du tycker det :) Känns som vi håller på att komma tillbaka igen!
Sitter redan nu och skriver min andra text på 3 dagar (o det har inte hänt på kanske ett år)

Lvs
Kul att du diggar, du lär få höra mer sen ;)

anna_m_maria
Riktigt kul med utförlig kritik! Hur menar du med framstressade, och isåfall vart i låten tycker du det? Enligt mig, så låter det betydligt bättre i hörlurar! Men helst ska det ju låta bra i vad man än lyssnar i :P Soft att du diggar också ;)

Mastaw
4 var är ju ingen favorit för oss heller igentligen, men vi la märke till att vi faktist lyckades skapa en låt om vi jobbade på det viset :P man blir minde "lat" då eller vad man ska säga! Nästa gång lär det bli 16bars var för sig som vanligt hehe! Soft att du diggar :)

Yeses
tack man ;)

Hypnoz
Jofan deppigt beat, men jag är en sucker för pianomelodier, och denna kunde jag inte låta bli att njuta till haha. Mena du att jag har lite pst/q över mig? då tycker jag att du är ute och cyklar :P Soft att du diggar! Det kommer mer snart!

Skipp
Känns kul att få höra det från en rappare jag själv diggar att lyssna på! thx

Nils-Erik
Kul att du gillar! Anno äger på beats!



Vill ni höra mer från oss, så finns det en del musik uppe på:
http://www.brejkish.tk

Vi håller även på med en hemsida till mig (senick) som kommer upp inom max en månad (hoppas jag)

pz
 
Promotor

2009-06-08 12:28
Skulle uppskattas lite mer kommentarer på denna!!!


/Senick
 

2009-06-08 16:58
Upp!