I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Cunninlynguists – Oneirology (22/3)

Utländsk Hiphop - Allmänt

   

2011-03-15 12:28

Cunninlynguists – Oneirology (22/3)



01. Predormitum (Prologue)
02. Darkness (Dream On) f. Anna Wise of Sonnymoon
03. Phantasmata
04. Hard As They Come (Act I) f. Freddie Gibbs
05. Murder (Act II) f. Big K.R.I.T.
06. My Habit (I Haven’t Changed)
07. Get Ignorant
08. Shattered Dreams
09. Stars Shine Brightest (In The Darkest Of Night) f. Rick Warren
10. So As Not To Wake You (Interlude)
11. Enemies With Benefits f. Tonedeff
12. Looking Back f. Anna Wise of Sonnymoon
13. Dreams f. Tunji & B.J. The Chicago Kid
14. Hypnopomp (Epilogue) f. Bianca Spriggs
15. Embers

 

2011-03-15 12:40
Det här kommer bli djävulskt bra.
Fuck karma, I don't need karma!
Skivsamlare

2011-03-15 12:55
Hoppas dom släpper den på wax.
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss


2011-03-15 13:08
Det här kommer bli djävulskt bra


11 spår in och det låter inte som något dom gjort tidigare, jag vill helt klart ha en instrumental version av detta album för produktionen är sjukt nice.

Och äntligen så har Kno plockat upp mic'en igen och är med på dom flesta spåren.

 

2011-03-15 13:18
Alright, visste inte att den redan fanns uppe. Återkommer senare ikväll.
Fuck karma, I don't need karma!

2011-03-15 16:44
http://cunninlynguists.bandcamp.com/

Gå in här och köp den och stöd grabbarna direkt!
www.myspace.com/jmellow08

2011-03-15 18:01
laddar hem den nu, hoppas den är bra, och att den kommer på vinyl.
 

2011-03-15 19:51
Är faktiskt positivt överraskad av skivan men sen så har jag alltid gillat i princip allting med Cunnin. Kno's senaste skiva var dock en besvikelse, den var bra men inte mer än så.

Denna skiva bjuder på många vackra beats och dom sitt eget sound. Skivan är dock inte i närheten av Piece of strange men den skivan är så sjukt bra också. Synd att inte den släpptes på vinyl.

Får återkomma med ytterligare en kommentar när jag har spelat skivan på repeat i några dagar.
 
Skivsamlare

2011-03-16 12:35
09. Stars Shine Brightest (In The Darkest Of Night) f. Rick Warren...

Vilken jävla låt alltså!!
 

2011-03-16 17:26
bästa spåret på plattan ^^
 

2011-03-16 21:41
Fet, håller med om stars shine... Och ingen skiva går att jämnföra med a piece of strange...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-03-18 21:33
Plattan växer och växer. Predormitum och embers är de bästa enligt min mening. Hittils...
På G som i Göteborg men ändå inte.

2011-03-18 23:18
har inte lyssnat ännu, men a piece of strange var bra men jag fattar inte den otroliga hypen ni ger här. gillade mer den lekfulla cunninglynguists stilen även om jag verkligen gillar gruppen. klart de ska mogna osv men mer lekfullhet efterfrågar jag. får se vad detta har att erbjuda. återkommer när jag lyssnat.
 

2011-03-19 11:03
Jag tror nog fan den här skivan är bättre än A Piece Of Strange, och det har varit en av mina absoluta favoritalbum sen 2005. Oneirology är det bästa albumet jag har hört på jävligt länge. 10/10
"Den skitigaste jäveln i stan"

MYSPACE

2011-03-19 11:05
"My habit" är en av dom bästa låtarna enligt mig, men Stars Shine... och Enemies With Benefits är också favoriter
"Den skitigaste jäveln i stan"

MYSPACE

2011-03-19 11:16
Enemies with benefits med tonedeff! Håller dock inte med om att albumet e bättre än a piece of strange..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-03-28 00:13
Cunninlynguists strike again! Finns några riktiga guldkorn alltså. Predormitum, Enemies With Benefits och Embers är favoriterna än så länge. Precis så tight och välproducerad musik som man alltid förväntar sig av gruppen. Absolut bättre än Dirty Acres
abcdefghijklmnopqrstuvxyzåäö

2011-03-28 15:36
Kan nog hålla med Problem_Child. Den här skivan växer och växer i mina ögon ju mer jag lyssnar på den och den toppar nog A Piece Of Strange, vilket är helt otroligt. Trodde aldrig att de skulle kunna hamna på en högre nivå, men det är väl en smaksak I guess.

Introlåten (Predormitum) är den bästa introlåten jag hört på ett CL album. Tonedeff mördar sin vers på Enemies With Benefits och Get Ignorant är en riktig headbanger.

CunninLynguists har blivit riktigt riktigt djupa genom åren och jag är definitivt ett fan av djup hip hop där man får tänka till lite extra för att förstå exakt vad det är dem rappar om i sina texter, men som Philip sa så saknar även jag CunninLynguists när de drev mer i sina texter och var mer lekfulla, skulle vilja se en kombination av djup/lekfullhet i nästa skiva. En riktigt rolig låt av CL:




"Yeahh, we've been monitoring incoming packages for a while now, we
noticed you have a fetish for naked pictures of Janet Reno and Will Smith CD's." Så jävla bra haha


2011-06-09 00:46
kört skivan i en månad och tycker den är sjukt bra. var rädd att den kno skulle producera den i samma stil som Strange Journey plattan där jag inte tyckte han lekte så mycket med beats och samples som han vanligtvis gör. kul och se att han gör en platta som är mer synth inspirerad, vart många olika stilar under åren, piece of strange jazzig osv..

Enemies with benefits
Stars shine brightest

CunninLynguist
Mobb Deep, Biggie, Looptroop
Kno, please produce my life

2011-06-09 21:07
ooh.. fan vad sweet!
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2011-06-13 05:09
skitfet skiva ju, brukar inte köpa plattor så värst ofta men denna ska fan skaffas
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.