I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Immortal Technique

Utländsk Hiphop - Allmänt

   

2010-02-21 23:40
^^det var förmodligen det dummaste han hört pga att det inte går att generalisera så som du verkar göra. man får ju vara kritisk åt båda hållen.
 

2010-02-22 04:37
Mörten, ignorant också, eller du kanske bara läser det du vill? När skrev jag att jag tror på nyheter, tv.. Jag beskrev väll snarare motsatsen när det kom till det
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2010-02-22 08:51
Nej du sa snarare motsatsen då du drog ut mitt citat och klämde till med att det var det dummaste du hört, då tror man ändå att du tycker tvärt emot mig.
Sluta förvilla, som sagt säg varför det var det dummaste.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-02-22 12:21
Men är du allvarligt bakom flötet, just att du påstår då att tv är propaganda men då att immortal tec skulle berätta sanningen, årets jävla flopp i ett dystert försök till att leka allan ballan ungefär, så man uppfattar det. Man kan ju knappast tro att en person kan helhjärtat mena att han tror att det immortal säger är sant :S

dvs, det är det dummaste jag sett på länge.. milt sagt. Du kan ju snälla förklara dig när du tar "ståndpunkt" till det att de immortal skulle prata/rappa/nämna skulle stämma. Jag har redan förklarat tidigare hur immortal agerar utifrån sina texter, tänker inte ta om det när jag inte sovit en blund inatt.
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2010-02-22 13:18
Herregud! Men är du flegmatiker eller? Har du ens läst vad jag skrivit eller är det läsvårigheter som ställer till det för dig.
Jag har aldrig i denna tråd sagt :

då att immortal tec skulle berätta sanningen,


Som sagt det är ni belackare som säger att han generellt inte talar sanning, jag säger det nog för 4:e gången nu, säg mig var han i en majoritet sin lyrik pratar osanning. Det är din bevisbörda, inte min. Det var då en enträgen utmaning för dig verkar det som eftersom du jämt förvillar med oväsentligt snack om annat.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-02-22 14:43
P.S har inte läst övriga inlägg där du förklarade hur du menade


första inlägget jag skrev gentemot detta.
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2010-02-22 17:58
"Immortal Technique är den smartaste människan i världen och har svaren på allt."
- Whoa-användare
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-02-23 14:24
DMAt immortal technique har diplom i politik bland annat, hans liv e tillägnat det han snackar om i sin musik, du verkar ju tro att hiphop bara e tomma ord. som han säger själv, bara för att alla andra e fejk betyder inte att han e de. jag skulle nog påstå att hans 30+ år i det livet har mer sanning och kunskap än dina 18 efterblivna år av påståenden.

titta på dom där intervjuverna som RASH länka, där har du ju ca 25minuter av "skitsnack" du kan väl ta upp lite där som e sånt hjärntvättande bullshit?
 

2010-02-24 00:45
Knatcha, du kanske ska börja med att läsa först och främst ?=) Ingen människa som inte sitter på top position inom NRO, Vita huset, Nasa, Militären, CIA etc kan göra annat än antaganden, spekulationer, konspiritionsteorier etc.. hur du nu vill framhäva det Immortal säger. Spelar ingen roll om han är aktiv politiskt, ligger så jävla mycket i grunden till varje val/beslut än enbart presidenten och politik & det kan vem som hellst förstå. Jag har aldrig sagt att Immortal inte kan någonting och bara gör påståenden med ENBART hans åsikt utan att ha utgått från något. Sedan vet han SJÄLVKLART inte alla faktorer som har spelat fram till beslut etc. Termen "skitsnack" har jag aldrig använt mig av, och aldrig påstått något liknande angående Immortal. Tvärtemot men ni insnöade grabbar går ju bara på det finstilta så det är ju svårt att höjja det intellektuella här inne då.

Såhär då, Immortal säger allt i det stora hela och kan en del om politik etc, men kan inte göra annat än att spekulera hur det hela gick till och hur processen såg ut.

T.ex "varför kan inte världens mäktigaste man utåt få allt han lovat genomfört?" Ja.. hmm, för att det finns folk över huvudet på presidenten som säger sitt med ett smart upplägg som får presidenten att backa, röster inom allt.. nasa, nro, militären, cia blabla högt uppsatta personer som också kan få saker & ting att hända :)

Vet inte hur jag ska visa hur jag menar, men en person som inte kan göra mer än att läsa tidningen, det finstilta och spekulera över hela bilden kan inte heller ha "rätt".. även om han lyckas klura ut det det! så vet han ändå inte säkert, om han inte får väldigt bra insidertips.


Du använde dig av en rolig term, "du verkar tro att hiphop bara e tomma ord" trodde vi snackade om immortal technique politiska antaganden osv? Förstod inte ritkigt vad du ville ha sagt menmen, saksamma hoppas du fått lite förklarat för dig hur du menade. Sedan kan jag väll passa på, immortal är helt klart den bästa politiska involverade rapparen som finns, men man ska inte tro att bara för att han säger det är det mer rätt än en annan "halv politiker" som inte vet detaljerna.


blablablabla gick mycket överstyr här nu, orkar inte diskutera vidare om det här inlägget inte visade hur jag menat. Observera också att inläggen är efter ETT PÅSTÅENDEN dvs "Immortal = sanning"..
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2010-02-24 00:47
Ska väll också säga att jag respekterar killen för att han försöker få saker & ting att hända på sitt sätt, samtidigt som han har en bra koll inom vad som ändå händer i världen osv, inte heller något sånt jag försökt motbevisa ovan heller.
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker