Beef, bra eller bajs?
Sååå, vad tycker ni om det hela? Själv tycker jag att det låter perfekt på pappret att alla är vänner med alla och gör jätte bra låtar, men i den kalla hårda verkliga världen så händer inte det alltför ofta, så i dagsläget så ställer jag mig på "bra"-sidan. Diskutera.
You remind me of school on a Sunday, No class /Pick It Up- Redman
Beef is doo-doo in it's purest form!
Interista cazzo vuoi, puoi cantarlo quanto vuoi - ma i campioni dell'Italia siamo noooi. JUVENTUS AMICI DI NESSUNO
Beef är sjukt underhållande iaf, om det är bra eller inte får andra diskutera...
Urbanized Konfusion ute nu! http://www.myspace.com/scissormenmusic http://www.myspace.com/bumbillbeats
Det är ju skillnad på biffar och biffar. Om det resulterar i mord som i Biggie/Pac-fallet är det ju lite osoft. Om beefen å andra sidan stannar på låtar och i verbala utspel är det ju all good. Kolla bara på den mellan Jay-Z och Nas som faktiskt resulterade att bägge herrarna gjorde två av sina bästa skivor (Blueprint/Stillmatic).
Watch me get down in your Province, town, or populace Cause in my life, rhyme is Prime, posses the matrix like Optimus
Jag tror fan inte att morden på Biggie och Pac har så jävla mycket med deras beef att göra. Beef är som sagt underhållande så länge dom håller det på låtar.
your heart pump project kool-aid
Konflikter är bra. Beef är bra.
Vatten är ett farligt gift, vilket omger Visby stift
jag tror folk höjer kvaliten av att bli "dissade"
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Ni blandar ihop orden. Beef = Det som händer på gatan Battle = Det som stannar på wax. Och battle är bra om det är rätt mc's. Canibus VS LL Cool J, Nas VS Jay-Z o Ja Rule VS Eminem.
Battles var roliga ända fram tills 2003, sen blev det alldeles för tråkigt, tycker det är ren skit nu mer eller mindre.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Måste nog hålla med Kramer där alltså, inte många beef's som varit intressanta efter 03.
Det håller nog alla med om. 50 Cent VS en valfri rappare. The Game VS en valfri rappare o osv... När det kommer till battles, så är det lyrics som gäller och inte något annat.
Biffar är vad håller måltiden god
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Tycker det mest är underhållande när dom kastar bajs på varandra på låtar, snor varandras kedjor och slåss litegranna.. Bara det att det kan gå för långt, ordentlig misshandel är gränsen! Lite löjligt att ryka ihop bara för att nån annan sagt man är kass också, men det är alltid skoj att höra nån ny låt, läsa nått skvaller eller kolla in nått på youtuben
Men lika glad är jag för det!
Producent
2008-02-04 22:33
Beef är en del utav historien och utveckling tycker jag. Kool Moe Dee mot Busy Bee liksom. Juice Crew mot BDP. And so on... peace
http://www.youtube.com/watch?v=6LxpYUTfHZA
så länge det är bra brajj. det måste vara bra brajj.
chase the clouds away
Confident: Kool Moe Dee mot Busy Bee va väl bara en battle? blev väl aldrig beef av det?
När jag tänker på beef tänker jag på "No Vaseline".
"Easy's dick, is smellin like MC Ran's shit" :) Classic.
Producent
2008-02-05 16:24
sebreh......jo det är sant...men ändå! :D
http://www.youtube.com/watch?v=6LxpYUTfHZA
westside connection vs cypress hill tycker ja e jävligt ball. när nån eller några boxade ner ice cube o tog hans halsband
Jag ser det bara som underhålling, avskyr när folk tar åt sig personligt för att en annan rappare dissade hans favoritrappare.
Beef kan väcka sömniga artister som blivit för bekväma, sätta fart på kreativiteten när pressen att skriva nåt knäckande kommer. Dock är ju Tupac/Biggie exempel på när det går för långt.
Att folk nämner 2Pac vs Biggie beefen som ett exempel för när beef går för långt stämmer inte. Det va ju en väldigt ensidig beef där Biggie höll en låg profil och svarade med subliminals endast. Och nej, de dog inte p g a beefen.
Jag gillar beefen mellan Asma och Kaggen. Den var fet. /ironi OnT: Jag står på samma sida som alla andra vettiga; det är roligt tills handgemäng tas till.
I tego arcana dei!
Vad är hiphop utan beef? Va tråkigt om alla är sams under one nation och håller varandra i händerna samtidigt som dom sjunger we are the world. Beef skapar spänning men ibland leder det till våld vilket är sorgligt men Beef är bra speciellt om man är en upcoming artist, då måste man kasta lite giftiga pilar mot någon.
Shuu
beef spelar sin roll, tyvärr lite för mycket. finns många feta rappare som inte rider på beefs.
http://www.myspace.com/choysmusic
Vad menar du med beef då? Det som 99% av alla rappare har är inte beef.
The true essence of hiphop , as Jay-Z would say. Samtidigt håller jag med många av de tidigare inläggen, att den så kallade hiphop beefen har tappat lite av sin innebörd de senaste åren. Det har mer blivit ett sätt för "nya" rappare att ta sig in i gamet, vilket är ren idioti. Det låter kanske dumt i sammanhanget men jag tycker att sådana rappare har inte gjort sig förtjänta av att säga saker om legendarer eller i alla fall etablerade rappare. Jag tycker att en bra hiphop beef ska handla om vilken av de två rapparna som är bäst. Vilket det inte riktigt kan göra om en färsking tar sig an en legendar. Det ska inte handla om vem som har varit en strippa tidigare i sitt liv eller vem som är en snitch. Det blir ju bara löjligt.
Hovito baby, no equal baby