Är det nån mer som tycker att Goodie Mob är förbisedda? Då menar jag Soul Food och kanske Still Standing. Jag har lyssnat som fan på dessa plattor, speciellt Soul food som är av mina absoluta favoritplattor... eller vafan, dom kanske har fått den uppmärksamhet dom förtjänar. Soul Food är iaf en real classic! Ni som sovit på denna, check it.
"Don't need a copy of Microsoft Office to Excel... Word."
The B.U.M.S - Life 'n' tyme är enligt mig grymt förbisedd! den är verkligen klockren rakt igenom men det verkar inte vara så fruktansvärt många som känner till den =)
Rap is like star wars, only the stars die it's no sequels<br><br>
Skribent
2006-12-25 12:50
McGruff - Destined To Be alldeles för många som har sovit på denna klassiker.9th Prince - Granddaddy Flow många har hört den, men dom flesta har inte ens hört talas om den...Imam Thug - Die Hard Imam iz underrated. skivan e grym, men typ alla har sovit på den också. osv, osv...
Big Daddy Kane - Looks Like A Job For. Brutalt bra platta med tight flow och feta produktioner.
Watch me get down in your Province, town, or populace Cause in my life, rhyme is Prime, posses the matrix like Optimus
Producent
2006-12-25 16:11
Infamous Mobb-Special Edition
Tragedy Khadafi-Against All Odds
Nature-For All Seasons
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Mest förbisedda skivan på Whoa är nog Dynamite med Masters Of Ceremony (Pubas första grupp). Har aldrig sett nån nämna den...
Baby Blak - One you go blak Det är en ruskigt fet skiva tycker jag iaf
cause I´ll rip out your heart and leave it pumpin in my hand, spit on your grave and let u know whose the man
Chino XL - Here to save you all
Soul Survivor "Är inte så het på att lyssna på CD". Vad menas? Är det svårt att lägga i den i spelaren o bara lyssna? Haha... Och kom nu inte o säg att du är VINYL JUNKIE som du gillar så mycket att säga... jag är också det på sätt o vis, även fast jag samlar på CD också. Så, snälla berätta för mig vad det är som gör det så svårt för dig att uppskatta ett album på CD? peys
"Don't need a copy of Microsoft Office to Excel... Word."
Kanadensisk hip-hop K-os - Exit Rascalz - Reloaded
http://www.myspace.com/choysmusic
Ol' Dirty Bastard - Nigga Please
Juggaknots - Re:Release Alltså fullängsversionen av den gamla fondle 'em EPn. Visst var de ett namn det talades om på 90-talet, men den här skivan får inte i närheten av den uppmärksamheten den borde. rakt igenom mästerlig, ett av de fam bästa albumen som gjorts enligt mig.
Arguing with people on the internet is like running the special olympics. Even if you win, you're still a retard!
Åh Juggaknots. Så fort nån nämner den skivan får jag Trouble Man beatet i huvet och jag måste lägga mig ner med en stol över mig för den där basen är fan en jävla killer. Håller med dig , ett fantastiskt album.Får jag fråga en sak , hur mycket uppmärksamhet fick Oh No´s skiva ? Alltså exodus skivan.
ice cube - war & peace vol.1
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Word2: Menar bara att det är sällan jag blir sugen på att spela CD. Särskilt nån skiva jag aldrig hört och inte förväntar mig så mkt av. DÅ drar jag hellre på nån gammal grym tolva.
d e ju trots allt fetare ljud oxo
Dagens Nyheter 15/11 1987: En hip-hopkonsert innebär en eller flera negrer som pratar rytmiskt och snabbt till ett komp av trummaskiner, stulna musikfragment och skivspelare som används som rytm-instrument. (Man "scratchar" med nålen fram och tillbaka över ett skivspår.)
isofu: Vad är fetare ljud än vad?
SS2: Kan du inte bara säga att du tycker det är liiiiite häftigt att du kör strictly vinyl.... :) Du gillar iaf att påpeka det.
"Don't need a copy of Microsoft Office to Excel... Word."
The Cenobites LP (Kool Keith & Godfather Don). När alla snackar Fondle Em vimsar dom bort sig i MF Doom och Juggaknots, när alla snackar Kool Keith vimsar dom bort sig i Sex Style, Ultramags och Dr. Octagon. Jag sätter dock den här plattan som Keiths tredje bästa (efter Octagon och Critical Beatdown) och då blir det självklart en av dom bästa Fondle Em-releaserna någonsin.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Kurupt - space boogie
GO!!!!!!!!!!!!
kurupt - space boogie, word up på den, fett funkig skiva!
http://www.myspace.com/choysmusic
Anaugh F19 Oh No - Exodus into Unheard Rhythms fick inte så mycket uppmärksamhet tror jag. synd, den är riktigt riktigt fet!!
oh no är madlibs lillebror. skivan innehåller enbart samples från jazz/funk-artisten galt macdermot (vars sample busta rhymes kickar över på woo-ha got you all in check). plattan gästas av 23 artister, varav några är a.g. (diggin' in the crates) posdnuos (de la soul), buckshot (boot camp clik), vast aire (cannibal ox), LMNO (visionaries), wordsworth, murs, cali agents, frank-n-dank, plus givetvis alla möjliga stones throw artister.
smile e lil bit är nog favoritlåten på
skivan.
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Låten med
Georgia och Dudley på Oh-No-plattan knäcker så jävla hårt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Klart det är häftigt. Vinyl är sjukt mkt häftigare än CD.
vinyl är klumpigt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
CD-skivor är äckligt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
finns för många sådana
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Sticky Fingaz - Blacktrash
Lords of the Underground - Here Comes the Lords
en av mina fem favoritplattor nansin.
olletagesson.blogspot.com Hiphop is dead - long live Soulmusic
Otis: håller med jävlar vilken platta!
Arguing with people on the internet is like running the special olympics. Even if you win, you're still a retard!
K-os plattor är ganska förbisedda i allmänhet. checka hans två första som jag anser är dom bästa. exit och joyful rebellion. så jävla bra!!!!
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Aven Keepers of the Funk ar helt otrolig
olletagesson.blogspot.com Hiphop is dead - long live Soulmusic
Soul Survivor: Vinyl ar fetare ljud
Dagens Nyheter 15/11 1987: En hip-hopkonsert innebär en eller flera negrer som pratar rytmiskt och snabbt till ett komp av trummaskiner, stulna musikfragment och skivspelare som används som rytm-instrument. (Man "scratchar" med nålen fram och tillbaka över ett skivspår.)
Otis där sa du det!! jag har haft plattan i en månad å jävlar vad bra den är=) keep it underground...
mmm precis...
isofu: Yes, box. Oftast...
Men. Hälften av skivorna som nämns här är ju långt ifrån sovna på. Jag menar Illadelph Halflife, Here comes the lords, Exit, bizzare ride II pharcyde osv. Många av dessa skivor må vara gamla, men att kalla de förbisedda är inget annat än felaktigt. Det är ju skivor som det skrivits mängder om och som hyllats och dessutom sålt relativt bra. Att de inte dyker upp så ofta i diskussioner numera är väl en annan sak. Sedan har vi ju undergroundsläpp som väldigt få har lyssnat på eftersom de knappt haft någon ditribuering eller marknadsföring. Men det är ju också en annan sak tycker jag. Att bara en handfull av oss på whoa har koll på Braintax lilla mästervärk Panorama är kanske inte så märkligt. Några skivor som verkligen är förbisedda:Dungeon Family - Even in dakness : Ett av 2000-talets bästa album om du frågar mig.Bush Babees - Gravity : I Native Tongues utkanter släppte de ett riktigt vasst album som är out of preint sedan länge. Odd squad - Fadanuff fa erybody : Devin the Dudes grupp innan han gick solo. Har kallats för det bästa rap-a-lotsläppet någonsin av självaste Scarface. Vidare två skivor som platsar på förra årets topp 15, men som det knappt varit något som helst surr kring:Da Back Wudz – Wood Work och Motion Man – Pablitos’ Way
56: Jag hör oftast en väldig skillnad. Vinylskivor har oftast ett bredare registe (mer mellanregister) vilket jag tycker ger ett fullare ljud. Absolut gillar jag det hemtrevliga bras-liknande knastret, ja, det är en stor fördel. Renare, klarare ljud är väl CDns specialitet. Just därför föredrar jag ofta CD för pop och klassiskt. När det gäller hiphop och jazz, vilket är vad jag huvudsakligen lyssnar på, föredrar jag helt klart det varmare, fullare ljudet från en vinylskiva. Sen försvinner ju ofta den poängen med plattor som mixas för att låta bra på CD (de flesta nyare skivor). Då föredrar jag ändå vinylen för värmen och det sköna knastret. Sen är det ju, som nån sa, skönare och häftigare med en riktig skiva än nån digital liten plastbit.
Reef the lost cauze - Feast or famine Sanslöst bra skiva som inte så många har hört tror jag...iaf inte bland mina polare...
Vast aire and mighty mi presents - The best damn rapshow. Jag trodde jag hade hört det mesta från eastern conference gänget men blev glatt överaskad när jag hittade den. Å andra sida läser jag inte speciellt mycket recensioner eller låter mig påverkas av reklam.
FREE Ayatolla.
BuddyLove P22 sa va ja satt å tänkte när ja läste tråden jävligt bra platta..måste bara säga mausberg-non fiction den e sjukt tung R.I.P
----------------------------------------------------------------------------
hmm... Poor Righteous Teachers - The New World Order, The Nonce - World Ultimate & PMD - Business Is Business känns ganska underskattade tycker jag..... de flesta kanske hört talas om pmd, men den är fortfarande underskattad..
även mop- to the death gänns ganska underskattad.... jag menar, det är ganska ofta folk diskuterar mop men väldigt sällan någon nämner "to the death" iaf har jag fått den uppfattningen... bara introt i sig kan jag lyssna på typ 5 ggr. på raken... :)
Elekwent: Tror att det kan vara för att den varit så svår att få tag i. Det är ju lättare numera som tur var!
a_pie aa shit den minns jag, riktigt nice... kommer någon ihåg?: Rottin Razkalz - Rottin To Da Core Blac Monks - Secrets Of The Hidden Temple Anotha Level - On Anotha Level också skitbra underskattade skivor som är ganska svåra o få tag på...
Young "D" Boyz - Sellin' Cocaine As Usual.
R.I.P. Zika R.I.P. Teraq R.I.P. Jens R.I.P .Calle R.I.P. Stoffe
Jag tycker även Funky Aztecs - Chicano Blues är jävligt tung, och den har många sovit på tror jag.
R.I.P. Zika R.I.P. Teraq R.I.P. Jens R.I.P .Calle R.I.P. Stoffe