I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

[Video] The O-Zone Battles: Henry Bowers vs O-Hund

Svensk Hiphop - Battles

   

2010-12-16 15:12
SATAN I HELVETE vilket tungt beat i intron vid 0:25 ! ! !

2010-12-16 15:58
Konstigt

Eftersom du inte drygade dig idag ska jag med glädje svara ;).

Det finns ju ingen som helst anledning att battla om man inte vinner något på det själv. Personligen tycker jag det är ett bra forum för mig att synas i då jag är relativt oetablerad och vill få ut mitt namn så mycket som möjligt. Men att redan etablerade eller rent av stora artister skulle ställa upp och battla bara för sakens skull utan att få något för det känns orealistiskt tycker jag. Musik är business för många och att ställa upp i en battle utan ersättning och riskera att förlora (jag säger inte att de som känner såhär hade förlorat) mot en helt okänd snubbe till exempel känns nästan dumt rent ut sagt. Varför ska de sätta sitt namn på ett evenemang och dra massa tittare osv och inte få något tillbaka? (Nu utgår jag från personer som folk känner till oavsett om de ställer upp i battles eller inte). Dessutom finns det ju så otroligt mycket mer ammunition mot de här rapparna att det är frågan om inte förutsättningarna för deltagarna i battlen blir jävligt annorlunda. Ett exempel på detta är ju Shazaam vs Third Eye.
Följ mig på twitter! @grizzlymusik
Rappare

2010-12-17 11:02
Egentligen kan den här diskussionen avslutas med några väl valda ord av ingen mindre av Immortal Technique.



For example; a lot of these promoters are doing showcases
throwing events, and not even paying the workhorses
They trying get us to rock for the love of hiphop or rock for the exposure
Now look man, I don't mind doing a guest spot for my peeps
Or, or, or doing a benefit show, but don't lie to me pussy
Coz I find out I'm paying your lightbill, I'm fucking you up nigga
Besides, you ain't doing this for the love, you ain't doing it for the exposure
you charging up to 10$ at the door, and you ain't tryin to give me shit??
So wait a minute... you want me to go shopping, cook the food, and put it in front of you
but you won't let me sit down and eat with you? The fuck is that?
Niggaz need to start playing their position, man. Just coz you throw a party
a hosting event or an open mic or a showcase, or a battle
that don't make you important at all
Without me and everybody like me out there
you ain't nutting but a good idea, motherfucker
So stay in your place
Ja
Producent

2010-12-17 18:26
Grizzly P23
javisst, jag är allt en trevlig påg om jag vill :)

jo, men jag tycker det är lite sorgligt att man inte kan ha kul utan att bli sur över en förlust, eller att man inte tjänar pengar på det. men som sagt ja, vissa ser väl det bara som en business, andra som en rolig sak. men då är dock frågan, varför släpper dom flesta av dessa artister sina låtar gratis, men kan inte ställa upp på en rolig sak gratis :) nah mean?

2010-12-19 23:39
Såg Org12 live i Trollhättan i somras så jag frågade jag varför han tacka nej till Shazaam / Ozone Battle, ungefär det svaret fick jag av honom, att han tyckte inte det var värt det. Så Ozone, hosta upp pengar å riv av en Shazaam vs Organismen snarast! ;)

visa att han är bättre än Shaz? :P

2010-12-30 15:30
Lite tråkigt att fetaste battles får inte så mkt shine som de andra. Jag uppar tråden lite
Svensk&Utländsk Hiphop På Vinyl:
WWW.COULISSE.SE

2010-12-30 23:47
ellerhur! upp !!
http://blog.whoa.nu/2011/08/18/anxious-feat-dizzy-enough
www.youtube.com/user/DizzyEntertainment89

2011-01-09 21:19
haha denna battle var ju överfet ! :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-01-10 00:53
Uppar också.
As I walk through the valley of the shadow of death, I can't sleep like i'm battling meth, the reaper creeps while i'm gasping for breath. I ask the lord to forgive me for debt, when death comes and my soul leaves my body to rest.

2011-01-10 01:19
denna battle e så sjukt fet att man aldrig blir less o se den.. riktigt grymt!
Käft
Rappare

2011-01-10 11:44
fruktansvärt grym battle
Hör av dig om du vill få sin singel/skiva på Spotify!
Hangaround

2011-01-12 22:36
Är det någon som vet vilken låt som spelas i bakgrunden på "DEL 2" precis på minut 3 när R-Man snackar?
 

2011-01-12 22:45
hahahaha
www.theozonebattles.com

Sugen på att delta? Ladda ner anmälningsblanketten på hemsidan och skicka till [email protected]
Poet

2011-01-23 17:18
LP: Shook Ones Pt II med Mobb Deep





At the gates of Eternity...