klaga inte på sverige..vi har ett av världens bästa välfärdsprogran..det bevisar att alla andra länder har det betydligt sämre än vi..och i disslåtar ska man kunna säga va fan som helst..det är inga jävla ballader dom gör..juice hade en fet diss...det räcker
Detta är ju en diss till gruppen Albys kungar. Vet inte vart dissen till Juice eller vart låten om att dom hatar Sverige finns men denna ligger på youtube i alla fall:
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
det där var det sämst jag hört ;/
En kantstött pelare som inte pallar trycket Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker
swissfckinwatch Invandrarstilen? Är du bäng Spoiler rasis t eller? Men, nej, jag gillar inte människor som klär sig, pratar och beter sig likadant som resten i gänget, det spelar ingen roll vad dom har för nationalitet. Som tur är så finns det väldigt många individer även i förorten men det verkar som att man måste ha varit där för att förstå det.DMAt P19 Min definition av svenne är väl ungefär det man brukar kalla för Svensson. Jag känner mig ganska svensk själv (även fast mitt blod är nedsmutsat av invandrade gener) men först och främst känner jag mig som en individ. Egentligen vet jag inte om det spelar någon roll vad man skriver här för whoa har blivit väldigt rasistiskt på sista tiden, men hur mycket ni än vill det, och hur bra sverige än faktiskt är, så existerar fortfarande segregationen, och den måste motverkas för att alla i samhället ska må bättre. Till en början kan ni sluta vara naiva och hatiska, det kommer man ganska långt med.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
verkar som att man måste ha varit där för att förstå det. Jag bor i förorten, och har bott där sen jag var 11 år. Det ändrar inte faktumet att (även) många invandrare klär sig och beter sig väldigt likt varann, precis som till exempel partille-johnnys och brats. Jag är inte rasist, gillar inte heller svennar som tjackar båt och sommarstuga bara för att sin granne gör det. Tänkte bara checka så att det inte bara var svennar du ogillade. Det verkar änna vara så på den här hemsidan, så man kan inte vara för säker.
Men att invandrare kör samma stil är ett resultat av segregationen antar jag?
hahahahahah albys kungar ..ärligt.. detta måste vara en parodi..inte en chans att dom menar allvar med den texten ..sämsta rimmen jag har hört om man bortser från mr loco från gruppen wizeguyz..digga beaten..ser dock fram emot att höra mer av dom fick ett jävla garv..hoppas bara att det var låtens syfte att få folk att skratta åt deras amatörmässiga rap
inte fan e man rasist pga att man vill skydda sin nation, men inte fan är det rätt att säga åka hem till invandrare bara för att man klagar på något i denna "fina" land. jag har saker o klaga på, t ex välfärdsystemet som steg för steg har brutits ner, förresten så e vi inte på toppen i världen längre och inte varit det på en del år. vi har försämrats som folk och att en invandrare inte får påpeka det e ju lite överdrivet. men att en svensk inte ens firar nationaldagen, vilket de flesta tydligen inte vill medan invandrare viftar flaggan på öppen torg (vittne) så verkar denna debatt idiotisk. den som är medborgare är medborgare, oavsett om du flytta hit när du va 4,född här, eller om din släkt är valoner... herregud svenska drottningen är inte ens svensk! men kungafamiljen e nog den största social bidrags fallet i sverige... ps. alla förutom en jag känner som tar social bidrag är svenskar.
I asked God for a bike, but I know God doesn’t work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
inte ens den svenska kungen är svensk han härstammar från frankrike.. du har dock fel när du säger att kungfamilen är socialbidragare. den svenske kungen drar in mer pengar till sverige än vad han tjänar.. mkt mer
redgunn, säger många, men hur? och vart kan man se kvittot på denna inkomst? tror inte ens det kan täcka bröllopet...
I asked God for a bike, but I know God doesn’t work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
eller ens underhållningen till hovet...
I asked God for a bike, but I know God doesn’t work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
tack vare den svenske kungens kontakter med andra kungafamiljer.. har sverige fått många bra export avtal med andra länder.. vilket omsätter miljarder per år.. kungen kostar svenska folket ca 200 miljoner per år..
Tacka vet jag Akalla Boys
Konrad Krut - twitter.com/konradkrut - soundcloud.com/konradkrut - mixtape in progress "Start your own shit and you'll have bitches in the doggystyle position attached to each other like train cabines from the LA to the Bay"
tror nog man kan fixa bra export avtal utan blå blod. och man vet inte i siffrorna i hur mycket man tjänar....
I asked God for a bike, but I know God doesn’t work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
plus också nu när allt blir mer o mer privatiserat spelar det ändå ingen roll...
I asked God for a bike, but I know God doesn’t work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
Det är såna som ni som gör att det snart blir olagligt att bära svensk flagg på en tröja eller liknande.. haha
Allt är sant på internet.
hade varit kul om man hade kunnat skapa en trend där ungdomar går med den sveries kung på sina t-shirts...usa har skapt en trend där man ser många ungdomar bär presidenr barak obama på sina tröjor..undrar om man hade klassats som rassist för man hade gått med kungens tröja..problemet i sverige idag att man inta kan se skillnad på patrioter och rassister..
snälla använd inte USA som ett exempel.. patriotismen i USA är avskyvärd...
it aint hard doin right, its just hard 2 succeed i wanna live but its hard 2 breathe
håller med rocker om mycket! men ändå lite konstigt att det blir så här överdrivet om en disslåt, både va inge bra iaf. svenskar va stolta! men inte betyder de att vi "svenskar" som e lika mycket medborgare som råkas kallas invandrare, även om de födda här, inte får klaga på något om sverige, e lite överdrivet...
Ja'da!
Till att börja med. JAG ÄR INTE RASIST.men ja börjar ju undra vad folk tänker med ? om vi säger att du är invandrare och inte kan bo i ditt land för de är krig eller naturkatastroffen eller något har varit framme . vart kan du flytta då ? svergie=JA Finland = Nej Norge=Nej Danmark=nej. okej lite i stora drag nu men svergie tar in 3 gånger så mycket invandrare än va dom gör tillsamans... och om du kommer från ett land som du inte längre kan bo i och kommer till svergie som ger dig bidrag och lägenhet och pengar så länge du går till arbetsförmedling .... barnbidrag och pensions pengar om du har jobbat och ja vidare blablabla . varför ska du då klaga? jo för i stora drag en svenne bor inte i ett "ghetto" han bor i en fet vila eller på östermalm eller nåt för han är ju så rik och pappa betalar allt är frid och fröjd. men han som bor i ghettot han är bara fattig har inga kläder osv ? eller ? har man de bra i ett svenskt ghetto och bara vill få de att verka dåligt genom att elda bilar råna folk och försöka se vilket område som kan bli tuffast ? för de verkar vara de vi är ute efter har ja fel ? sen att ja tycker att vissa blir sär behandlade och massa skit de kan jag hålla med om men ni är ju inte oskyldiga heller ... sen ja de finns hur jävla många dåliga svenskar som helst mer än invandrare kan ja lova er men vi är ju födda här har inte direkt flyttat till irak för att få hjälp för att de inte går att bo i svergie och börjat förstöra erat land ja kallar sånt RESPEKT därför min spyreflex.. peace!!
och kommer till svergie som ger dig bidrag och lägenhet och pengar så länge du går till arbetsförmedling Seriöst... Du får det att låta så enkelt och fint. Den där tillvaron är inte mycket att ha i praktiken vilket de allra flesta kan intyga efter tio minuter. Du kanske ska ställa dig frågan varför de hamnar på arbetsförmedlingen. Faktum är att de flesta får hanka runt på någon institution för att lära sig om Sverige innan de sparkas ut i arbetslivet där deras kompetens ändå inte räknas. Kan ta min läkare som exempel. Kurd, var specialist i norra Irak innan han kom hit för 20 år sedan. Väl här får han höra att han måste läsa om hela sin läkarutbildning (han får hoppa in på termin tre). Han hade förvisso inga som helst problem eftersom han kunde lika mycket som lärarna, men snacka om slöseri på liv. Nu är han specialist och forskare igen.
Så visst fan har man rätt att klaga.
Och låten var extremt fjantig. I synnerhet som jag antar att Albys kungar är svenska medborgare, förmodligen är de flesta födda här, och därmed är svenskar. Det visar bara på hur trångsynt och puckad låten är.
The president has been kidnapped by ninjas. Are you a bad enough dude to rescue the president?
cykelbögen. du är ute och cyklar märker jag
Sverige är rätt duktiga på att skaka invandrarnas högra hand medan de hugger dem med den vänstra. Visst bränner folk i orten upp bilar ibland för att det är roligt/tufft men nu börjar folk i orterna organisera sig (Rosengård, Rinkeby) mot polisen och bränner bilar i andra syften. Lite mer allvarliga syften. Givetvis blundar Svensson åt det och skyller på att det är invandrare som försöker hävda sig. Men det är generellt svårt att sätta sig i andra människors situation så det förvånar mig inte ett dugg att folk tänker rösta på SD och att de är allmänt trötta på att "alla invandrare som kommer hit är otacksamma för de får bidrag och det finns en arbetsförmedling etc". Människan är ignorant och lite kravaller lär knappast ändra på det.
Redline!
sen ja de finns hur jävla många dåliga svenskar som helst mer än invandrare kan ja lova er men vi är ju födda här har inte direkt flyttat till irak för att få hjälp för att de inte går att bo i svergie och börjat förstöra erat land ja kallar sånt RESPEKT därför min spyreflex.. har invandrare förstört eller byggt upp landet? de e en fråga du borde ställa dig! och jag skäms att en svensk har lätt att skylla invandrare för socialbidragare när det finns en mycket större grupp svenskar som gör det! å andra sidan förstår jag inte varför vi svenskar inte får vara stolta över en underbar land och likadant för sk "invandrare" som e lika mycket svenska medborgare som vi, inte heller ska göra det. alla medborgare e svenskar, punkt. och om man ser sitt land gå åt fel håll får man klaga oavsett vart dina föräldrar, du eller din farfarsfar kommer ifrån för du e en svensk medborgare! nu vill jag prata om kravallerna, det e enskilda grupper och människor, samma som afa som e större delen svenska svenskar (hehe ny uttryck?) eller en isolerad grupp som vill skapa lite kaos, pga frustration. jag skyddar absolut inte deras framfart men har en hjärna att kunna förstå varför. folk e för snabba att dömma och klandra en hel grupp med hårt arbetande människor från både sidorna. det hjälper ingen.
I asked God for a bike, but I know God doesn’t work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
Rocker - har invandrare förstört eller byggt upp landet? de e en fråga du borde ställa dig! och jag skäms att en svensk har lätt att skylla invandrare för socialbidragare när det finns en mycket större grupp svenskar som gör det! å andra sidan förstår jag inte varför vi svenskar inte får vara stolta över en underbar land och likadant för sk "invandrare" som e lika mycket svenska medborgare som vi, inte heller ska göra det. alla medborgare e svenskar, punkt. och om man ser sitt land gå åt fel håll får man klaga oavsett vart dina föräldrar, du eller din farfarsfar kommer ifrån för du e en svensk medborgare! Jag har bara läst dit inlägg på hela denna diskussion forum och tänkte inte först svara men sen när du skrev att en invandrare var Svensk..??? Vill inte att folk ska gå runt och ha fel kunskaper om invandrare. Så nu ska jag förklara för dig. Om man är en invandrare i något land, då är man INTE medborgare.. Så om man är invandrare i Sverige då är man inte en Svensk medborgare man räknas inte som en Svensk, man bara bor och lever här. Men om man blir en Svensk medborgare då är man en "ny Svensk". Hänger du med? ;) Och sen det där men socialbidrag, såklart är det en större del av Sveriges socialbidrag går till Svenskarna själva?. Skulle varit lite fel om invandrare ska få all vår "hjälp-jag-är-arbetslös-och-hittar-inget-jobb" bidrag ( socialbidrag) ;) eller vad tycker du ? :D Och folk skyller på invandrarna, bara för att det finns några stycken (eller ganska många) utav våran invandrar grupp som bor i Sverige som använder bidraget utan att söka jobb fast man är tvungen att söka minst ett x antal jobb per månad om man ska få ha bidraget, men vissa är ju experter på att fiffla med såna saker, ( javisst finns det Svenskar som gör så också, men dom med "sämst rykte" av såna saker är just "ny Svenskar" och invandrare), haha :D
HAHAHAHAHAAHHAHA den där "Sparkar på ditt huvud" var det mest underhållande jag har hört i hiphop-väg på flera veckor.. SNÄLLLA, nån ge mej mp3!! I NEED IT!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Jag kunde inte mer än hålla med ett stort antal inlägg i trådarna. Sverige tillhör först och främst svenskarna. Alla som inte tycker om svenskar eller har något emot den politiska ledningen kan åka hem. Och dom som saknar ett annat hem än Sverige, men som inte är blåögda och blonda kan åka till planeten Mars, eller varför inte följa Hitlers exempel. Judarna saknade ett hem, men dessa utgjorde ett stort problem i landet. Dom umgicks endast med varanda, snyltade på tyskarna, och var allmänt fientliga gentemot tyskarna. Eftersom dessa hade levt i Tyskland under minst ett par generationer, så var det svårt att skicka hem dom. Därav gaskammare. Härmed föreslår jag en enastående lösning. Invandrare som Jacke Arkelöv kan skonas från denna plan. Men alla invandrare (detta inkluderar deras avkommor) som klagar på Sverige, svenskar eller något med den svenska mentaliteten, svensk kultur, som inte umgås med svenskar, som saknar arbete, som har ett arbete som en etnisk svensk hade kunnat ha till sitt förfogande, som har en annan religion än kristendom, som beter sig konstigt, som inte anpassar sig efter den svenska kulturen, som inte äter falukorv, som inte är ateister, osv., alla dessa kan skickas käpprätt in i en gaskammare! Allt vi behöver göra för att kunna göra detta är att frånsäga vårt medlemskap i Förenta Nationerna, samt se till att vi inte längre är ekonomiskt beroende av något internationellt samfund, eftersom dessa kan använda sanktioner m.m. för att uttrycka deras dumdristiga mottycke. Sverige åt etniska svenskar först och främst! Vidare vill jag ta tillfället hylla vissa amerikanska kvalitéer. Eftersom jag inte bor där kan jag framföra mina hyllningar utan att riskera förvisning, eller en tillrättavisning från dom som förespråkar förvisning. Jag vill hylla: 1) Den nästan homogena patriotism som gränsar till ren enfald 2) Den okunniga tron på media vilket resulterar i att en hel ras (se afroamerikaner), religion (se muslimer), eller politisk övertygelse (se kommunister) kan utsättas för särbehandling 3) Den blinda tron på "scare tactics" vilket resulterar i att makthavande kan göra precis som dom vill (se krig) 4) Den politiska likgiltigheten gentemot armod i samhället (se hurricane Katrina, se samtliga housing projects) 5) Den politiska likgiltigheten gentemot segregation i samhällets uppdelning (se föregående) Jag tycker dessa egenskaper är otroligt hyllningsvärda och den svenska befolkning bör se upp till dessa.
Music for film: http://www.nimashams.com
Från en vit man som är rastafari och har en svart kvinna. Hahahahahahahaha jaha du.. sen så va ju nordisk ungdoms kapten röd-försök sjukt jävla komiskt. fyfan vilken vilsen snubbe...
Västkust Rockerz
Från en vit man som är rastafari och har en svart kvinna. fyfan va skämmigt hahahahaha
Solo jadu, pojke. om vi börjar med att göra så här.. ställ dej framför spegeln, ta en lång titt på den reflekterade bilden utav den vilsna och argsinta själen - och säj efter mej.. "jag behöver hjälp". "jag behöver hjälp, och eftersom att jag vet att jag behöver hjälp, kan jag ändra på mig.." alla jesus barn är olika - vi har alla våran egna individuella mentalitet och tycke.. men vissa människor är så trasiga i knoppen, att dom behöver tvångs-ändra sina värderingar - för att underlätta för det alldagliga livet hos oppositionen.. jag är lessen, om jag låter elak nu.. men det är uppenbart att du lider av "tappad-i-golvet-på-BB"-syndrom.. fridens
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
PrinsMio Ni som säger att sverige suger kan ju aldrig ha varit utomlands. Sverige har ju sjukt hög levnadsstandard jämfört med de flesta länder. Man ser till och med skillnad på Norge, danmark osv. Du är ju officiellt dum i huvudet. Sverige är ett U-Land jämfört med Norge, :S
pump_yo_brakes_ho P2: Förstår inte riktigt vad du syftar på. Ledsen om det inte framgick så tydligt. Jag blev lite irriterad på alla smygxenofoba utlägg och kände mig tvungen att ta det till det extrema, med att föreslå extrem varianter av vad vissa uttalanden hittils framgått som.
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Modest_Proposal Jag bor inte längre i Sverige (och när jag läser sånt här funderar jag på om det verkligen är värt att flytta tillbaka), så jag förstår inte varför jag bryr mig om alla åk-hem-om-du-inte-trivs-typen av människor, vars kommentarer man läser på YouTube och numera även på hiphopforum som här (kombinationen av hiphop och främlingsfientlighet är höjden av ironi). Men det är sorgligt att se ett land, med så stark sociopolitisk potential förstöras av den gradvisa ökningen av jag-är-inte-rasist-men...-typ av attyder och åsikter, samt rentut frispråkig främlingsfientlighet. Jag hoppas innerligen på att det bara är nåt som man ser på internet, och att det inte är nåt som representerar samhället i stort. Men, men... å andra sidan är det inte bara Sverige som lider av den här vågen utan hela Europa verkar det som.
Music for film: http://www.nimashams.com
Solo P24 Vad kan det beror på då? Att det är så i hela Europa?
yeah yeah
Orka pk, jag tycker det är bra att vi tar in så många invandrare men vi måste ju ändå kunna ta hand om dom som kommer hit. Och vi måste göra någonting åt segregationen.
Its not random that the? rappers in the 90's first were big(BIG L,BIG PUN,NOTORIOUS B.I.G)and the rappers nowadays are little(lil wayne.lil jon,lil boosie)
Producent
2010-07-25 14:21
fan vad pinsamt störda människor det finns på whoa. speciellt dessa som verkligen tror dom har så rätt, och vägrar släppa det utan måste börja kasta elaka ord på dom som motsäger. att säga att whoa blivit rasistiskt är ju bara efterblivet.
hoecakes Har inte det där blivit något av de största klyschorna som finns idag? Låt alla som vill komma till Sverige. Förstår inte vad som får folk att tro att andra tycker att Sverige och/eller Europa är himlen på jorden. Många kommer hit för att de måste. Kanske flyr de från diktaturer eller krig. Saker som ofta är ett resultat av västvärldens inblandning, vare sig det handlar om direkt krigsföring, vapenfinansiering eller gamla kolonialiseringsrester. Egentligen tror jag nog att väldigt många gärna hade stannat i sina hemländer om de kunde, alternativt flyttat hit ett par år innan de återvände hem. Så länge vi inte gör något åt orsakerna till konflikterna i dessa länder, så länge vi inte skriver av tredje världens skulder, så länge vi har Bofors, så får vi helt enkelt ta och lösa situationen när folk kommer hit. Sverige är inte direkt överbefolkat, vi har extremt gott om plats för minst tio-tjugo miljoner pers till om så krävs. Sverige skulle kunna bli ännu bättre och växa ännu mer om vi var fler invånare. Det är inte mer än humanitärt att ta emot alla som kommer. Och så passar vi på att erbjuda psykologhjälp till samtliga som kommer till detta okända lillepluttland, eftersom många som sagt kommer från krigszoner.
The president has been kidnapped by ninjas. Are you a bad enough dude to rescue the president?
Aså....seriöst, har ni inget liv eller? =S Att jag ser så många folk som kommenterar om detta inlägget, visar bara hur massa low-life idiots det finns i den nutida samhällen. Geez, släpp ner det folk! Och till Lilli: Dude, seriöst...tror du att det e första gången nån har gjort en diss-låt mot en viss etnisk bakgrund? 2pac said bad things about white people, u can watch one of his performances in the "house of blues" videos at Youtube if you don't believe me, which he litteraly says: Fuck all white people! But noooo, you haven't bring that up, have you? And there has been rap songs where people have dissed black, asian and even mexicans like me....AND SWEDISH people like me. So back off with the victim thingy 'cause that just shows what a fool you are. Rap actually has no rules as far as I'm concerned and read about, and I don't really give a crap 'n nor should you, what a dude thinks or has to say because it's his own GODDAMN business and oppinion! If he wants to express his thoughts in to something he loves (which is rap), than let that muthafucka do it! =S And why are you backing up the people he is talking about? You're not like those people, are you? SO WHY DO YOU GIVE A FUCK ABOUT IT!? There is bad and stereotypical sides from all of us...No matter what the fuck we are or come from =S So pleaze, pretty please....end this discussion and think with your own brains goddammit! =O PS: We live in the time of democracy...if you don't like the true nature of it, than you ain't supporting it! RECOGNISE!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Solo din obildade fjant, jackie arklöv är adopterad och därför lika svensk som du och jag, det enda han har med sig från Afrika är sitt utseende.
Hip-hop is still cool at a party. But to me, hip-hop has never been strictly a party; it is also there to elevate consciousness. -Saul Williams
Egentligen vet jag inte om det spelar någon roll vad man skriver här för whoa har blivit väldigt rasistiskt på sista tiden Co-sign på den. Att logga in på Whoa nuförtiden känns lite som när man stannar för att tanka bilen i någon helvit småhåla.
Solo : I'm back now, unfortunatly. Och tyvärr är det inte bara internet. Stay where you are brother. I'll be with you soon.
Konstigt : Jag vet inte om du verkligen är 22 år på riktigt, men för oss som bokstavligen har hängt på Whoa i tio år, så tycker jag du ska ta vårat ord på att Whoa och samhället i helhet, har blivit allt mer rasistiskt.
Illini Dude : Lugna ner dig, fattar du inte vad han menade med sitt inlägg?
At the gates of Eternity...
Whoa har blivit mer rasistiskt för att det är generationsskifte här och nästa generation är retarderad. Vad fan kan man skylla på? Ingen jävel som läser bamse längre? Var är toleransen och solidariteten? Det är vi mot dom å svennar/blattar var fan man än hamnar. Hälften av ungjävlarna som sitter å vrålar i tråden angående att sverige e bra osv har inte betalat en spänn skatt i sitt liv, dvs har ingen som helst aning. Hiphopens grundlager är bortblåst av mtv-bling och Anton&affe. Därav att något litet spett gör en raplåt med högerextrema undertoner. Det är inte en kultur längre, det är en rytm. Jävla sandlåda. mvh svennebanan.
mama said knock you out