I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

I gryningen - Grime och Peezay.

Svensk Hiphop - Allmänt

   

2006-01-31 12:21

I gryningen - Grime och Peezay.

Jag vet inte vad som händer med hiphopen men just nu är det alldeles för mycket skit - eller? Jag struntar i vad som sägs om undergroundscenen, jag må vara bitter men här i Sverige så är den öppna scenen obefintlig. Vad som är down för tillfället är Grime på svenska och det kan inte ens göras rätt.. Men det uppskattas dels för att en hel annan nation vilket har fött scenen, mer eller mindre uppskattar det samt dels för att det är det där "nya" som den öppna scenen alltid kräver (vilket också är den ultimata onda cirkeln som tar död på den).

"Vänta, tycker de om våran lilla svenska kille? Nämen det här måste vara stort .. helt enkelt stort."

Jag såg Virtanens nya show på någon av de nya kanalerna som väller fram med den digitaliserande "revulutionen". På programmet satt nu då Mannen med stort M. Mr Max Peezay bland en skara kritiker och diskuterade den svenska scenen. En av kritikerna berättade om hur han första gången hade fått höra om M´s nya projekt i just en Engelsk tidning.

Visst discokommitén må vara nytänkande men Peezay är ödmjuk nog att inte se det som så. Jag håller nog med honom, det är en olycka väntad att hända. Ingen kan göra grime som engelsmännen men ur askan? Det är helt enkelt bra att det satt igång, jag tror dock det krävs som i reggaens svenska motsvarigheter något med mer svenska förtecken - se. Svenska akademien, Kung Kodum - För de har det där lilla extra, något som berättar vad dom är för något med sin ibland överdrivna skånska. Grime på svenska kan inte bara bli produktionsmässigt likartade beats utan sin cockney engelska. Det handlar inte om dialekter, det handlar om att något måste slå rot för att sedan göras om till något mer eget.

Peezay må så fröet men jag väntar på att trädet skall växa så jag inte bara behöver se samma samma samma .

S.C. - Ferdinand - [email protected] -

2006-01-31 13:22
Jag älskar grime och tycker att det är helt rätt att börja göra grime om man gillar det. Det spelar ingen roll att det är england som "kom på det". Det är isf likadant med rappen och reggaen från början. Nån måste börja o ta smällen.

Dock tror jag inte att det ligger helt i cockneyn. Det handlar både om flow och beats. Grime scenen i england är VILD, för att vara nåt måste du ha en rå egen stil. Ja menar varenda artist har en egen gimmick och ett eget läte(mkt som reggaen), jag menar flirta D lixom(!!?)
Smutsigare beats, inte snabb hiphop eller techno hiphop och mer vågade flows. För att grime på svenska ska bli accepterat måste folk släppa kraven på multi rim och förstå att speciella flow uppbyggnader och finurliga upprepningar är lika fett dessutom.
http://www.myspace.com/kaptenen
http://www.kaptenrod.se

2006-01-31 13:47
Ferdie P23 önsketänkande. men helt rätt.
 

2006-01-31 14:13
nej P23 Det är alltid farligt att prata om vad som är bra och dåligt .. Det är ju min åsikt. Vad som är det största problemet är hur svensk hiphop bara förs fram när det är het och "new shit" .. bara riktigt väletablerade artister (många fall uttjatade) kan komma med nytt material utan att det är speciellt på något sjukt vrickat kritikermässigt vis.
S.C. - Ferdinand - [email protected] -

2006-01-31 14:16
Ferdie P23 Men så är det ju med all musik. Det är bara intressant för en bredare publik om det är något nytt eller relevant ur något speciellt kulturellt sammanhang.
 

2006-01-31 14:34
svensk hiphop är ändå säreget. Om vi ser på de artister som var erkända under "hiphoperan" i slutet av nittiotalet så har de släppt likartat material men aldrig blivit uppmärksammade på samma sätt som vanliga popmoguler blir det .. jag tror att om thåström hade släppt hiphop hade hans nya skiva skebokvarnsv. inte alls blivit uppmäksammad på samma sätt som det är nu när han är en punklegend.. kanske är inte hiphop tillräkligt gammal men scenen finns inte där.. och nu när grimen kommer, tja det är inte bra. Det finns bra svensk hiphop men nej nej..
S.C. - Ferdinand - [email protected] -

2006-01-31 14:56
jag tycker att du lider av det gamla klassiska skriva mycket utan att säga mycket. du tycker alltså att grime måste alltså bli mer särpräglat svenskt för att fungera i sverige? jahapp.
 

2006-01-31 15:45
alltså tycker jag alltså att det alltså inte riktigt går att precisera vad som krävs idag i sverige för att lyckas med grime. Det krävs att det blir rotat i sverige och det är väl den processen som vi idag ser .. men det är inte bra föränn vi har gjort något eget av det.
S.C. - Ferdinand - [email protected] -

2006-01-31 19:03
Ferdie P23 Men vi har väl ingen direkt svensk pop-musikalisk identitet på samma sätt. Britterna har dansmusiken, jänkarna har allt möjligt. Vi har ... dansband. Skulle det vara med svenskt om Bert Karlsson stod någonstans i bakgrunden och log ondskefullt? Och skulle det i sånt fall per automatik verkligen vara bättre musik?
 

2006-01-31 19:38
Det kommer aldrig komma nått nyskapande från sverige, bara att inse. Allt är plagiat från Staterna, England, frankrike, etc etc
Dom som plagierar bäst blir störst, as simpel as that

2006-01-31 20:22
Det gäller att vara öppensinnad för musiken,,
!