I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

ex:et är skit skum.

Övrigt - Vardagsfilosofi

   

2005-08-19 06:35

ex:et är skit skum.

kolla det är såhär att ja hade en tjej osv, det tog slut p.g.a av att hon sket i så mycket hon tog mig förgivet ja fanns bara där när hon behövde det osv.
men det tog slut iaf men vi börja hålla på, och igår sa jag stop jag orkar inte mer,det går ingen vart och ja kan inte lita på dig (för det kan jag inte) men bara för att ja sa sanningen om hur relation var så säger hon att farväl,ha ett bra liv osv :S
Det gör ju skit ont att hon vill ha bort mig på det sättet, nästan 3 år tilsammans och så vill hon glömma mig sådär.
Fattar bara inte, hon blev helt förendrad och jag försökte reda ut det att vi fortfarande kunnde prata, och ja sa till henne att ja alltid kommer finnas för henne (det kommer jag) men då bad hon mig sluta skriva sånt för ja knulla hennes hjärna, krossa hennes hjärta, och hon bad mig spara orden till någon annan tjej.
Är detta bara snack? eller vill hon verkligen ha det så?
Känns tungt att hon vill få bort mig på det sättet, har ju fortfarande känslor för tjejen och så säger hon så..
Vad ska jag säga till henne för att förstå att vi ska va vänner?
att försöka skadar ju inte.

/en sorlig ale

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 09:32
Vi-i-villa P25



det där var nog det sämsta råd jag någonsin sett på whoa.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?

2005-08-19 10:19
Misery_chick

det första tror jag han menade mer skämtaktigt.. dock har han all rätt när han säger:

ju mer du daltar med henne ju mindra kommer hon att respektera dig. lipa inte framför henne för det kan hon använda emot dig. och du vill inte va vän med nån som behandlar dig så

"Vi fick ögonkontakt, jag log, hon log... vi var nakna. Tysta, svettiga, nakna och helt naturliga." - Emil_brikha

2005-08-19 10:20
shunare P22

syftade mer på det första stycket, men ptja, hoppas du har rätt.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?

2005-08-19 10:48
al3

lyssna på dessa goda råd. jag lovar att hon kommer att falla för dej igen, allt är ett spel kompis.
"Vi fick ögonkontakt, jag log, hon log... vi var nakna. Tysta, svettiga, nakna och helt naturliga." - Emil_brikha

2005-08-19 10:52
Elmo P23

var skriver han att bruden inte bryr sig?
känns som om jag missat något här...
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?

2005-08-19 13:45
kolla jag vill inte ha tillbaks henne, jag vill bara att hon ska sluta se på skiten som det vore mitt fel fan!
hon säger ha ett bra liv vet inte vad 24 om dagen..

blir bara LAAAAAAAACKKK!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 13:46
Vi-i-villa P25
lyssna på han vi har inget att limma ihop längre!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 13:53
hon blev ju dissad, hon vilel göra nåt mer (snuskigt antar jag9 o du ville inte. klart hon känner sig dissad, o för att hon inte ska bryta ihop så sa hon hejdå ha ett bra liv för att DU ska gå runt o tänka på varför sa hon så, vad betyder det.

det betyder inget, det hon sa, hon ville bara ge igen lite, tror jag iaf. skit i henen hon verkar konstig. kan hon inte vara bästis med dig (vilket inte är konstigt, har ni varit ihop kan det va svårt att bara släppa allt o sen hej nu är vi polare ska vi dricka bärs...)

låt henen var ett tag, hon hör säkert av sig om hon är intresserad av att umgås. men eftersom hon varit knäpp i erat förhållande o tagit dig för givet, se upp så hon inte utnyttjar dig, och framför allt, haka inte upp dig på sånt som hon säger.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 14:23
förmodligen en massa tomt snacka, la också den till mitt ex "ha ett bra liv" haha.. det är nog nån form av klassiker asså..

tro mig, tomt prat..
http://www.homage.nu/

2005-08-19 14:56
"Whoa alla människors bästa vän, kom och lätta ditt hjärta!"
Just Like That.

2005-08-19 15:32
Jag skulle gissa på att tidigare i ert förhållande så har hon kunnat styrt och mästrat dig lite som hon vill, även om du själv inte har varit medveten om det. Sen kommer du och säger som det är sen och att du inte vill ha med saken att göra. Då förlorar hon ju. Då känner hon att hon inte har nån makt över dig längre och då blir hon paff och vet inte vad hon ska ta sig till så slänger hon ur sig nånting för att du ska må dåligt.

Hon spelar bara med dig. Skit i henne totalt, det funkade för mig när jag satt i samma situation.

Var en man för fan.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 17:18
al3 P17

Hon kommer troligtvis alltid att se det som ditt fel, så kommer hon enklast undan. Fruktansvärt omoget och elakt av henne, så bara strunta i henne och gå vidare.

Take care now! Bye bye then!

2005-08-19 17:27
Hypericum P21

du har rätt till 100% hon hade mig i hennes hand förut men nu vände jag allt och jag har nu kontrollen..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 17:29
Laura_s81 F23

hon har blivit lite ödmjuk nu, hon skrev nyss ett sms då hon bad om förlåtelse hon sa: ja har inte insett det en att det är slut darför det blir som det blir, förlåt.
så skrev hon, önskar ja kunnde skita i henne, javisst ja ska gå vidare men det kommer ta ett tag vi va tilsammans över 2 år nästan 3 så det tar ju ett tag..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 20:22
al3 P17

Jag har varit i PRECIS samma situation som dig tidigare i livet. Vi höll ihop i över ett år och till slut så blev det bara för mycket. Kan tillägga att situationen förvärrades av att det var mitt första riktigt seriösa förhållande och ganska så oerfaren vad gäller kärlekens spel så det var enkelt för henne att få övertaget eller hur man ska säga det.

Det var riktigt hårt när det väl tog slut och vi pratar inte med varandra längre. Jag som ville ha det så, enda sättet att lägga all skit bakom sig och gå vidare. Och tro mig, när du väl hittar rätt bland tjejerna och hittar en vinnare så kommer allt vara SÅ mycket bättre.

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-19 20:25
men då bad hon mig sluta skriva

så ni snackade om detta över MSN eller?..
MSN förvrider alltid sanningen litegrann
o ibland gör den mer äkta..
shupp shupp! pilliwillie!

2005-08-30 20:19
al3 P17


KLart det kommer att ta tid, men är man inte lycklig så är det väl värt den tiden det gör ont att bli det igen?
Take care now! Bye bye then!

2005-08-30 22:50
Sjukt intressant att se hur Vi-i-villa blev påhoppad av människor direkt, när han gjorde en helt perfekt analys av hela situationen. I varje fall enligt min åsikt.
"The badder you seem, the more lies you tell..."

2005-08-31 09:42
Stämmer. Efter ironin i första stycken han skrev.
"I Sverige talar man Svenska, i Finland Finska och i Ryssland Ryska... Det blir lätt så!" / En lodis på stan som hade nåt klokt att säga :P | Ååh, jag bara älskar att klappa händerna!

2005-09-01 13:38
jag vet.....
jag kan hela dig ,
bara du sätter dig ner o blöder med mig 5 timmar....

2005-09-01 13:42
Aaaaah, den bitterljuva ungdomen.
"Du är en död sill"

2005-09-01 17:07
mannen, se det såhär, 3 år åt helvete. inte mer än så!
Hej, vi har aldrig träffats. Kommer du ihåg mig?

2005-09-10 17:04
fyfan, det hade lika gärna kunnat vara jag som skrivit tråden.. typ samma sits som dig
krydda med lite finess....