I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

känslor (inget blödigt)

Övrigt - Vardagsfilosofi

   

2004-02-29 18:35

känslor (inget blödigt)


Jag tänkte på det här med att man känner känslor litegrann och kom fram till följande frågeställning som jag inte har kunnat svara på själv.

Är känslor något som man skapar själv eller som man äger för tillfället?

Är det så att vi skapar våra känslor helt själva och att de är en del av våran personlighet och därför kan det finnas miljontals uppsättningar av olika känslor för en situation eftersom alla är olika.

eller

Är det så att det finns en slags mänsklighet som gäller alla och även våra känslor. Är det så att de känslor vi känner inte är en del utav oss utan någonting som kommer i olika situationer. Att våran själ och våra känslor är olika saker, de tillhör bara skalet. Och därför får människor ungefär likadana känslor i samma situationer.

vad tror ni?

---___---___---___---___

2004-02-29 20:33
Jag tror helt klart att våra känslor liknar varandra.. Hade varit helt ologiskt annars.. Sedan är det säkert så att vi tolkar våra känslor lite annorlunda och att vi känner saker lite olika mycket men det är en annan historia.. Vi är en del av naturen.. Det här med individen är lite överdrivet idag.. Vi är nog mer lika varandra än vi vill tro och mindre "oss själva" än vi vill tro..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-03-02 01:00
känslor... ja ett klurigt kapitel.. visst finns de, eller hur? vad vore världen om man inte kände njutningen i att äta solmogna jordgubbar en sommardag när solen värmer kinderna...

likadant, om du inte blev ledsen om nån gjorde dig ont, hur skulle du då veta att det e bäst att undvika den personen så han inte gör illa dig igen

fast, det lustiga är att vi vänjer oss vid olika känslor redan tidigt, som små barn... och människan är faktikst så funtad att hon söker sig till det hon känner igen, även fast det inte är så gott för henne, om det ändå e något bekant från tidigare

känslor... finns men vissa människor väljer att stänga av, de väljer att koppla bort den biten - ibland bara temporärt, ibland för resten av sitt liv (det är då man börjar närma sig zonen för psykopat o andra personlighetsstörningar)

att handskas med sina egna känslor... kan ha sina svårigheter, o vi har olika sätt att parera både glada och tråkiga känslor på, det är det som ger oss vår personlighet, på gott o ont ;)

peace
och..???
Graffare

2004-08-27 19:08
UPP!xD
"Är det inte märkligt att vi lever i en värld där det är helt ok att visa bilder på vapen som dödar liv, men förbjudet att visa en bild på en penis som skapar liv?"