I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Götebörjjj

Övrigt - Blandat

   

2011-02-15 18:47

Götebörjjj


Ska åka å hälsa på sveriges framsida över helgen och frågar som vanligt runt i kompiskretsen för do's and dont's. Vanligtvis har alla tips då det kommer till barer i Barca, klubbar i Berlin eller affärer i London. Men nu när det kommer till Götet är mest "träffa en Glenn" och "käka en räkmacka".

Nått måste ju finns att göra i Sveriges andra stad? Fika i Majorna e på listan. Hitta en bra svartklubb e på g (Ge gärna tips. Det måste väll finnas ställen likt sthlm's Kruthuset, Office, Suburbia, Pluto, Technostate osv dit man måste OSA?)

UTE EFTER SVENSK HIPHOP VINYL!
KOLLA MIN PROFIL!

2011-02-15 19:43
Kom till Styrbord Babord, jag spelar skivor på lördagen.

2011-02-15 21:05
Lejontrappan hehe...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-02-16 00:06
promenera runt i andralånggatan, linné, haga.

2011-02-16 00:56
Haha Lejontrappan it is.

2011-02-16 13:48
fråga en Glenn vart t-banan ligger =)
You're misusing the word 'ho'. It's an interjection used to call attention to a destination, not an object, as in 'land ho' or 'westward ho'.

2011-02-16 17:08
finns det seriöst inget Göteborgare på hela Whoa som kan propsa sin stad mer än det här?

och jag har sätt folk tjata om att Göteborg är bättre än Stockholm på den här sidan?
UTE EFTER SVENSK HIPHOP VINYL!
KOLLA MIN PROFIL!

2011-02-16 17:11
Vikktorius P23

Det ser ju ganska bra ut!
Hur e öppet tiderna?
Är det house/techno som gäller på lördag?
UTE EFTER SVENSK HIPHOP VINYL!
KOLLA MIN PROFIL!

2011-02-16 17:25
Nedan har du evenemanget på FB, brukar vara lite electro/house/techno/indie grejer typ.

http://www.facebook.com/event.php?eid=164035083647240

Tiderna är 22-03 och då är första timman gratis om man osar till evenemanget. Dock brukar folk trilla in strax innan 00 oftast. Men det kommer bli fett som fan, är alltid bra med folk och gött häng på Båten.

Förslagsvis så sätter du dig någonstans på Andra Långgatan innan, eller på Publik vid Magasinsgatan, och dricker lite öl eller så sen trillar du bort!

2011-02-16 17:26
Social vid Magasinsgatan såklart, Publik ligger ju också på andralång.

2011-02-16 17:28
Trippelposten:

Här nedan har du en film jag spelat in från klubben från när Rebecca & Fiona var där:


2011-02-16 18:37

Ja du. Det kan nog bli kul. Är dock lite mer inne på technofester än hipsterhak.
UTE EFTER SVENSK HIPHOP VINYL!
KOLLA MIN PROFIL!

2011-02-16 20:08
göteborg suger under vintern, kom till berlin istället :)

2011-02-16 20:09
Jag bodde i Göteborg ett år. Så, tar upp det som jag tyckte var mest värt:

Klubb: Nefertiti. Chill folk och oftast bra djs. Kostar en hundring, men det är värt vartenda krona. Ligger precis vid Grönsakstorget.

Bar: Ta dig till Andra Långgatan (Järntoget). Där finns det fullt av små fabulösa hak att öla på. Kings Head, L'Assassino och Jazzå var mina favoriter. Men det är bara att vandra längst upp med gatan så hittar du säkert något som passar.

Fik: Guldhedstornets fik är awsomeness, men det tar lite tid att komma dit (även om det är värt det). Om man dock inte gillar fik och utsikt över villalandskap och staden så ska det undvikas. Annars Frid & Fröjd vid Järntorget asbra. Favoriten för mig på dagen är nog Bar Italia (Prinsgatan) där de gör det bästa kaffet i staden för billig peng. Eller vilket fik som helst längst Vasa.

Övrigt: Då du är under tjugofem så kan du ju besöka massa museum gratis. Det går att få pizza mitt i natten där vid Järntorget. Världskulturmuséet är himla bra.
I love

2011-02-16 20:24
Universeum är ju faktist hur kul som helst.

finns många coola affärer om du gillar kläder, musik och porr kring andra långgatan och järntorget. Är du en skivnörd så är ju både Bengans och Andra långgatans skivhandel måsten!

är det inte för kallt så kan du ju gå och kolla på stjärnorna i marken utanför liseberg, med alla kändisar som besökt stället står.

sjöfartsmuseet är kul också.

Frölunda torg är härligt ställe ifall du vill shoppa (och kanske är trött på nordstan/arkaden/kompassen)

Svårt att komma på fler saker att göra på vintern såhär på rak arm.
www.myspace.com/oscardvine
Min musik, dans och allt annat: http://oscardvine.wordpress.com/
http://soundcloud.com/oscar-dvine

2011-02-16 20:37
På Lördag är det gratis inträde på Röda Sten i Majorna och Balkanbrigaden spelar live, sen spelas det en hel del grime&dubstep utöver det! Missa inte!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Producent

2011-02-18 10:15
Kan tyvärr inte propsa nått om Göteborg då denna staden suger pung helt enkelt, åk spårvagn, yey jättekul *not*
Du kan alltid ta dig en tur till dem mest avlägsna förorterna om du vill, ta 11an eller 7an till Komettorget så får du uppleva det riktiga Göteborg ;)
Since 1984
@realgizlee // twitter

2011-02-18 15:09
Göteborg är bäst
Young gunna married to the streets no wedding ring

2011-02-18 16:29
Ingen protest!

2011-02-18 17:22
Göteborg är sämst. Där finns bara inavlade pop-mesar och det finns ingen techno.
you should have stayed in the pen, hoe a$$ nigga

2011-02-19 04:17
köp folköl, åk älvsnabben från Lilla bommen till klippan och drick på utedäck och njut av älven, gå av vid klippan, promenera runt röda sten och fika och kolla på bron underifrån, eftersom den ser tuff ut därifrån.
Sen tar du vagnen till mariaplan och tar en bärs på red lion och känner av majorna i de krokarna och kanske fikar eller nått.
Nästa steg är att du tar ännu en vagn och åker vidare till järntorget, därifrån går du antingen och kollar in alla småbutiker och strosar runt i haga, eller så vandrar du ner för andra lång och kollar i butiker, käkar en burgare på hamburger baren (som är jävligt bra) och avslutar längre ner med att sänka en bärs eller två på något av haken tills du är nöjd. Vill du se nått kulturellt så går du därifrån till oscar fredriks kyrka och spanar in den, är du väldigt promenadsugen så pallrar du dig upp genom vackra delarna av linné och vidare till slottskogen, där kan du pallra runt ett tag om du gillar parker.
Därifrån går du vidare ner för linnégatan som är en av de vackraste i göteborg och kanske svänger upp till skansen kronan om du har nån kraft kvar i benen, och njuter av utsikten.

Du vandrar sedan ner för vasagatan mot vasastan och spanar in folk längs med, kanske slänger ett getöga på schillerska och tänker på när folk barrikaderade sig där under kravallerna. Fortsätter med att besöka nått söligt ställe på viktoriagatan, eller om du inte är ölsugen och kanske mer vill strosa så kan du gå ner mot grönsakstorget och saluhallen (som inte är mycket att ha, men vidare därefter har du drottningatan med en massa butiker runt domkyrkan (som du också kan kolla snabbt på)), ölen kan du ta på typ queens, skål eller cheers annars.
Efter detta går du vidare längs med vasagatan mot avenyn och stannar och säger hej till den charmige engelska bartendern Adrian på flygarns och kanske tar dig en till öling, sedan pallrar du dig upp för avenyn och ser till att du ser hela den och så. Kanske klämmer en halvspecial på nån av kioskerna. Hänger lite vid stadsmuseet, hälsar på poseidon.

Sen om du fortfarande är törstig så tar du berzeligatan ner och svänger in på stage door eller spice och sänker en till. sen besöker du Heden och traskar lite och njuter av den öppna ytan.
Antingen går du sedan bort och promenerar under nya och gamla ullevi och sedan ner längs med ån mot drottningtorget och brunnsparken, eller så följer du bara heden ner och går förbi bältespännarparken, har du nån folköl kvar så kan du dricka den där (den bör du dock ha njutit av på skansen kronan), kolla in storan.
Sedan: om kvällen är kommen så går du till båten, är den inte kommen så kan du kila in och promenera i trädgårdsföreningens parker.

du kan även spana in utsikten över stan om du åker upp mot lunden eller liknande åt det hållet.

Undvik Nefertiti eftersom det är helt dött sedan ett år tillbaka.

Det hela kan förtas lite av vädret, eller hela det faktumet att det är askallt och vinter.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-02-19 04:20
Hmm, lite väl många barer där... du kanske ska kapa några för att det inte skall vara ett regelrätt barcrawl bara.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-02-19 11:19
CameraObscura: Kan man få ett schema på det där?

2011-02-19 11:46
du är en techno !!
Young gunna married to the streets no wedding ring

2011-02-19 11:46
CameraObscura P24

Wow det där inlägget fick mig faktiskt att sakna Göteborg. Trodde jag var färdig med det stället för resten av livet efter att ha bott där i över 20 år, men näe, nu måste jag hitta en halvtaskig anledning att resa och hälsa på nån av mina polare där.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

2011-02-19 18:24
marvingaye

:) Götet som är så fint!

Vikk

Vi borde göra det till en dejt och köra den rutten i sommar, vad sägs?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-02-19 18:26
ITS A DÄJT!
Toastare

2011-02-19 19:17
springsten, finns ju hur mycket techno som helst..



Jag saknar också GBG... som är det som känns mest hemma efter 5 års boende där. Nu ska jag flytta från sthlm till hemmastaden Lund och då blir det i alla fall närmre. GBG är den grymmaste stad jag vet, i Sverige.
Jag skyller allt på Emma!

2011-02-19 22:01
Donato Dozzzy spelar i Stockholm nästa lördag. SPELAR HAN I GÖTEBORG? NÄÄÄÄ FÖR DET ÄR BA TANIGA INDIENISSAR i göteborg. DET ÄR SANT DET

POch dessutom så äre här ett technoforum inte pop







you should have stayed in the pen, hoe a$$ nigga

2011-02-19 22:03
fel forum.. vart e technoforumet?
you should have stayed in the pen, hoe a$$ nigga

2011-02-20 11:49
haha vad håller du på med
Young gunna married to the streets no wedding ring