I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Liv på andra planeter?

Övrigt - Blandat

   

2011-01-21 13:03

Liv på andra planeter?

Jävligt intressant fråga det här, enligt mig. Gick igenom lite arbeten med min geografilärare häromdagen och då pratade vi om detta bland annat.


Har aldrig trott på detta förut men tankarna börjar växa. Om man tänker att vi endast har utforskat vårat solsystem, och att rymden är hur stor som helst med massvis av andra solsystem som vi inte har kunskap till att utforska ännu. Enligt mig så tycker jag det verkar lite konstigt om endast vår lilla planet är den enda som har levande varelser, med tanke på hur många det egentligen finns.


Vad tror ni finns i andra solsystem? (är ingen geografiexpert så vet inte om solsystem är det ordet jag letar efter, men ni förstår)


Eller tror ni det finns liv på andra planeter?

 

2011-01-21 13:26
Klart att det gör!
"Nothing says leave me alone like doo doo-butter in my pa-ants"

2011-01-21 13:28
The more emotion i put into it, the harder i rock.

2011-01-21 13:33


Hellooo

Klart det finns liv på andra planeter!!!!!!
prinsen i hundkostym.
HUNDEN SOM TALAR MED HÄSTAR!

2011-01-21 13:40
det tror jag absolut. det är till och med möjligt att det finns liv i vårt eget solsystem. vi vet inte vad som finns under Europas isar. vi vet att ett av kriterierna för att liv ska uppstå är flytande vatten och vi vet också att det finns massor av flytande vatten under ytskiktet av is på Europa.

jag tror absolut på liv på andra planeter och jag hoppas nästan att om vi får kontakt med en annan livsform så är den vänligt sinnad och högre utvecklad än oss. dock, om man tänker på de vansinniga avstånden som fyller ut universum så måste de ha kommit på ett sätt att färdas som vi inte ens har lyckats bevisa fungerar än.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-01-21 13:42
Jag är ingen expert.. men jag är HUNDRA procent säker på att det finns liv på andra planeter, eftersom det finns minst lika många galaxer i universum som det finns stjärnor i vintergatan.
Ibland gör man rätt, ibland gör man fel. Lev med det.

http://www.myspace.com/johanawesome

2011-01-21 13:43
Galaxer var ordet jag letade efter. Tack konstgjord!
 

2011-01-21 16:25
junkgirl

En intressant fotnot är att man även ansåg solljus vara en nödvändig komponent innan, men djuphavsforskningen här på jorden fick oss att ändra uppfattning. Organismer som enbart lever på geotermisk energi, energi som kommer från jordens inre, finns långt ner på havsbotten dit nästan inget ljus tränger ner, visar att liv kan finnas utan våra vedertagna energiformer (alltså sol och vatten)

det jobbiga e väl bara avstånden i universum? även om vi kommer upp i ljusets hastighet så tar det oftast flera tusen år att komma till nåt vettigt ställe.

Vänta 3 miljarder år tills vi krockar med Andromeda, det kommer bli fett!

2011-01-21 17:07
C-ro P18

Eller sa sparar man lite tid och aker genom ett Wormhole
The more emotion i put into it, the harder i rock.

2011-01-21 18:31
Det måste det finnas, hoppas vi hittar nåt innan jag dör!!
Young gunna married to the streets no wedding ring
Moderator

2011-01-21 18:42
Någon form av liv existerar nog, men hoppas jag dör ovetande.
And I was better where I was miserable, why didn't you leave me there?

2011-01-21 20:12
Det måste det finnas, hoppas vi hittar nåt innan jag dör!!



Säger detsamma. Skulle vara fett om man fick veta svaret på den eviga frågan!

2011-01-21 20:48
Klart det måste finnas liv på nått annat ställe än jorden, det vore bara rent konstigt om det bara vore här som det utvecklats så mycket liv.
 

2011-01-21 23:10
Duco. P24

word, jobbigt bara att hålla det stabilt tillräckligt länge
Hangaround

2011-01-22 01:37
Laste om na bakterier som har hittats har pa jorden, dom bestod mer av sulfur an kol om jag minns ratt, det fick forskare att i banorna att det kan finnas livsformer som inte ar kolbaserade..savitt vi vet nu sa ar allt liv kolbaserat.
det skulle kunna innebara att aven planeter som vi skulle anse vara obeboliga p.ga. giftiga gaser i atmosfaren kan ha livsformer som ar anpassade for att leva under helt andra forhallanden an vad manniskan kan.

2011-01-22 10:19
läste någonstans om att det har skett flera "Big bangs" tidigare också och inte bara den som till följd skapade jorden
Ibland gör man rätt, ibland gör man fel. Lev med det.

http://www.myspace.com/johanawesome

2011-01-23 07:15
1. Personligen tänker jag att det nog finns liv, till och med avancerat liv på ett stort antal planeter i universum. Nu har jag ju egentligen ingen aning, men jag baserar denna övertygelse på ett faktum och ett antagande, nämligen: a) det finns oerhört många stjärnor i universum och hittills har vi hittat planeter vid en hel del av de stjärnor vi har studerat, alltså bör det även finns oerhört många planeter, b) livets uppkomst verkar egentligen inte så komplex så som vi tänker oss processen idag... de grund förutsättningar vi hade är väldigt vanligt förekommande i universum om man ser till vilka råmaterial som ligger och skräpar här och var.

Alltså, om det finns oerhört många planeter och liv kanske inte är så oerhört osannolikt bör det ju ha uppstått flera gånger än en. Det som gör detta till en ren gissning är att vi tyvärr bara har en datapunkt på liv hittills. Alltså vet vi inte hur osannolik livets uppkomst är, även om processen som vi tänker oss den idag inte verkar allt för komplex (som sagt). Detta är helt enkelt en öppen fråga, men det är inte orimligt att ta ställning i frågan även om man inte bör uttala sig helt tvärsäkert.

2. Jag måste bara kommentera på bruket av ordet geografi i det inledande inlägget. "Geo-" i ordet geografi syftar på jorden. Det är alltså inte lämpligt att använda sig av termen för att beskriva något bortom jorden. Astronomi är en term som täcker in det mesta inom detta fält, använd den istället.

Tech - Jag antar att du syftar på de nyligen upptäckta bakterierna i en sjö i kalifornien som använde sig av arsenik istället för fosfor i vissa biomolekyler, exempelvis för nukleinsyran i DNA-molekylen.

Studien i fråga

En viktig grej att påpeka. Vi talar fortfarande om en kolbaserat livsform. Denna lilla rackare har (om denna studie är riktig) lyckats använda sig av fosfors "illasinnade" kusin arsenik i vissa biomolekyler. Därmed inte sagt att det inte är frågan om en kolbaserat livsform.
Veritas Amicus, Henkso Amicior!
Moderator

2011-01-24 23:39
Jag anser att det är matematiskt rimligt att förutsättningar för liv finns på andra planeter i galaxen. Jag tror inte att vi kommer kunna bevisa liv utanför vårt solsystem inom våra livstider.
"nu befinner jag mig på ett forum där många verkar skolka alt. sysslar med graffitti " - MrSandman

2011-01-25 02:50
Utgår man från att grundstenarna (alltså de grundämnen) som ger liv åt jorden finns i övriga rymden känns det ju rimligt att sannolikheten för att ett liknande scenario med big bang osv skulle kunnat inträffa någon annan stans i universum, förutsatt att övriga universum består av samma grundstenar?
 

2011-01-25 09:43
Priyan - Nu förstår jag inte riktigt hur du menar. Skulle de inträffa en big bang någon annanstans i universum?
Veritas Amicus, Henkso Amicior!

2011-01-25 13:59
Henkso:
Om man utgår från att universum är i princip 'oändligt' och består av samma materia och liknande förutsättningar som 'här', då är det väl inte helt osannolikt att det som skett 'här' inom vår vintergata skulle kunna ske/skett någon annanstans där ute (med en liknande utgång/resultat)?
 
Moderator

2011-01-25 16:31
Priyan Fast Big Bang var inget som hände här i Vintergatan.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2011-01-25 18:57
kaptenkrok:
Blev tvungen läsa om vad jag skrivit. Ok, I admit det var en smula self pwn med tanke på hur extremt dåligt jag formulerade mig i båda inläggen. Vad jag menade (och ni förstod det egentligen) var att iom hela big bang-scenariot så känns det inte helt osannolikt att den följden som skapade liv på vår planet inte skulle kunna ske/skett på annan/andra plats/er.

psyko:
I admit att jag inte är hundra insatt i ämnet, men vad exakt i det du citerade var n00bigt? Ist för att provocera kan du ju satsa på försöka bidra med något relevant till tråden...
 
Moderator

2011-01-25 21:30
Priyan Jag misstänkte att det var något åt det hållet du menade, men inte helt säker. Men det var helt enkelt för gyllene tillfälle att vara en besserwisser för att låta bli :P
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2011-01-26 00:59
Nu är jag inte särskilt insatt i detta ämne, det är bara en filosofisk tanke.


Om nu universum är oändligt så finns det garanterat liv i universum. Eftersom det är oändligt så sitter det oändligt med människor (ja homosapien(s?) som skriver detta inlägg samtidigt som jag oändligt många gånger. Oändliga kopior av mig skriver oändliga kopior och variationer av det som händer precis nu.


Eftersom att allt är oändligt så händer allting oändligt många gånger i oändligt många kombinationer.


Bara en tanke, oändligt långsökt kanske.

2011-01-26 01:06
psyko_slusk

hahaha awesome bild!

Omoralisk P20

Dock finns det antagligen inte oändligt med materia i universum. Däremot finns det flera teorier kring ett oändligt antal parallella universum, där varenda kombination av händelser kan hittas, och även drivs av andra fysiska lagar än i vårt universum.

2011-01-26 01:07
I admit att jag inte är hundra insatt i ämnet, men vad exakt i det du citerade var n00bigt? Ist för att provocera kan du ju satsa på försöka bidra med något relevant till tråden...


Bro, du har lekt besserwisser mot mig flera gånger, sen kommer du och påstår att big bang bara hände i vår egna galax.. Vad förväntar du dig? ;P
prinsen i hundkostym.
HUNDEN SOM TALAR MED HÄSTAR!

2011-01-26 02:00
psyko_slusk:
För det första så har jag redan medgett att jag helt klart såväl formulerade mig kasst, plus helt klart tänkt fel på ett plan (orkar dock inte förklara utläggande, det hör inte till saken).

However, har jag besserwissrat mot dig flera gånger? Har vi ens snackat tidigare? Känner inte igen dig för fem öre mer än att jag sett dig i några trådar nyligen. Om du upplever, och minns något vi pratat om tidigare, måste det varit väldigt jobbigt för dig med tanke på att du uppenbarligen suttit och väntat länge med att kunna komma med något provocerande utan att tillföra något relevant så här pass länge...

Eftersom jag verkligen inte känner till dig gjorde jag en sökning i forumena på Whoa. Vi har enligt Whoas forumsökfunktion i flera forum blott pratats vid i EN tråd tidigare där vi hade olika åsikt... Och om du upplevde att jag besserwissrade i den tråden får du nog fundera lite på vad du gör i ett publikt community öht.
 

2011-01-26 02:09
Haha, ok du kanske inte besserwissrat mot mig så mycket då, men du är en besserwisser likväl, vilket du visade här.

Och inte nog med det så saknar du även humor :/
prinsen i hundkostym.
HUNDEN SOM TALAR MED HÄSTAR!

2011-01-26 08:26
Är lite 50/50 till liv på andra planeter.

Dels tror jag att vi har "tur" som har vårat nuvarande avstånd mellan solen och Tellus och faktiskt ger alla livsformer på våran himlakropp en någorlunda "lagom" temperatur att vistas i. Inte för varm, inte för kall.

Men ju större solen växer sig så kommer Tellus dö ut (såvida inte Tellus hinner gå under av annan anledning, ex. kometnedslag, nebulosa osv...) av överhettning, och planeten efter oss, Mars, bli varmare (som nu besitter temperaturer på: min: -87 °C, medel: -46 °C, max: -5 °C, enligt Wikipedia) och på så vis kanske utvecklar livsformer, på något vis. Är dock inte alltför insatt i huruvida just Mars skulle kunna utveckla liv, eller hur liv skulle kunna skapas i minusgrader, men tog den planeten som ett exempel.

Vid närmare eftertanke tror jag att det är för mycket som ska stämma in för att det ska överhuvudtaget "bli liv" någonstans, blir det det är det troligtvis för långt bort för att vi ska kunna se det någonsin med våra mätinstrument (oavsett hur avancerade vi anser att dom blir till räckvidden), men skulle det ske sker det troligtvis inte under jordetiden, dvs intelligent liv på Tellus lär nog aldrig få uppleva påkomsten av liv på en annan planet.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Hangaround

2011-01-29 20:59
DoktorDod: En av huvudanledningarna till att jorden bar liv ar att manen haller planeten fast pa en lutning av 23 grader tror jag det ar, det ger oss nord/sydpol samt ekvator, det gor att planeten haller en jamn temperatur osv.
Saken med mars ar att den inte roterar pa en fast axel som jorden gor, det innebar att nord och sydpolen pa mars konstant flyttas, samma galler ekvatorn..tror det blir "omojligt" for liv att klara sig pa en planet dar klimatet andras fran tropik till "isoken" pa daglig basis.

ang att komma i kontakt med eventuellt intelligent liv darute: Lawrence Krauss forklarar hur universums expansion fungerar, bland mycket annat, men i just den biten sa sager han att det ar mer eller mindre omojligt att stota pa intelligent liv, kommer inte ihag exakt varfor, men ja, det har med hur universum expanderar att gora.

Moderator

2011-01-29 22:11
Tech, det där låter ju som en grov överdrift. På grund av månen stabiliseras jordaxeln mellan 22.1grader och 24.5 grader. Mars har ingen måne och därmed större variation, mellan 13 och 40 grader. Men att hävda att det sker på en daglig basis är ju en enorm överdrift. Hittar en siffra om de här typen av skillnader sker vart 120 000år.
"nu befinner jag mig på ett forum där många verkar skolka alt. sysslar med graffitti " - MrSandman
Hangaround

2011-01-29 22:22
Afan, kan inte minnas vad jag har fatt det ifran , vilket mycket val kan innebara att jag snackar skit hehe
Moderator

2011-01-31 22:56
vill rätta mig själv lite, mars har två månar, ingen tillräckligt stor för att ha samma gravitationspåverkan på planeten som våran.
"nu befinner jag mig på ett forum där många verkar skolka alt. sysslar med graffitti " - MrSandman

2011-02-01 00:09
Klart det finns liv!

Om vi säger att chansen att det finns liv på andra planeter är extremt minimal (0,001^1 000 000% chans) så är 0,001^1 000 000% av oändligheten oändlighet. I teorin finns ett oändligt antal planeter bebodd av sjungande clementiner. Även om chansen är obeskrivligt minimal är en obeskrivligt minimal del av en oändlighet en oändlighet. Nu fick jag ont i huvudet :/
jag har alltid rätt.

2011-02-01 00:24
psyko_slusk : "Bro, du har lekt besserwisser mot mig flera gånger, sen kommer du och påstår att big bang bara hände i vår egna galax.."

Okej nu måste jag leka besserwisser och säga att big bang formade universum, inte vintergatan :).
jag har alltid rätt.

2011-02-01 00:39
när man kollar på



får man ju en känsla av att någonstans bör det finnas något liknande
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-02-01 01:17
Tech - Det stora problemet för Mars i fråga om avancerat liv är att planeten saknar magnetosfär. I och med att den tektoniska aktiviteten på Mars tacklat av och inte längre drar iväg joner eller vad fan det nu är som orsakar magnetosfären... orkar inte kolla upp det så ja, källan är tektonisk aktivitet och mekanismen är något jag inte orkar kolla upp.

I alla fall! Utan magnetosfär har planeten inget skydd mot olika former av kosmisk strålning, vilket utsätter alla stackars livsformer på planeten för risken att deras DNA eller motsvarande skall slås sönder av någon högenergi-partikel som rullar förbi.

En poäng är dock att göra en distinktion mellan liv och s.a.s. högre livsformer. Det skulle mycket väl kunna finnas något liv som lallar runt på Mars, mikrober av något slag kanske. Det finns flytande vatten och temperaturen är inte helt galen. Jag menar, bortsett från den kosmiska strålningen då, skulle man kunna knalla runt på mars med en syrgastub och en canada goose-jacka som "rymddräkt".

Jag skulle inte bli ett dugg förvånad om det finns olika former av lägre stående liv i vårt solsystem till och med. Mars eller några av Jupiters och Saturnus månar har rimliga förhållanden för uppkomsten av liv.

JonkaGOO - Det där med oändlighet håller inte riktigt utifrån den rådande teorin om universum. Om man tänker sig multi-versum visst, alltså en myriad fristående universum. Där är väl oändligheten, vad jag förstår, fortfarande med i matchen. Om vi dock begränsar oss till vårt universum brukar man säga att universum är ändligt men obundet. Det finns alltså inget slut, men det är inte oändligt. Man kan tänka sig att universum är som ytan på en munk fast inte i 2D då. Följden av denna modell blir att det inte kan finnas något slut, men åker du tillräckligt länge åt något håll kommer du till slut tillbaka till din utgångspunkt. Oavsett rummets karaktär är dessutom inte heller universums massa oändlig, alltså finns det inte stoff nog åt ett oändligt antal planeter.

Veritas Amicus, Henkso Amicior!

2011-02-01 11:29
Okej nu måste jag leka besserwisser och säga att big bang formade universum, inte vintergatan :).


Precis vad jag sa ju? :P
prinsen i hundkostym.
HUNDEN SOM TALAR MED HÄSTAR!
Rappare

2011-02-04 08:19

2011-02-06 01:00
Det måste de ju finnas! Rätt intressant fråga och svår som faan att sluta tänka på. haha
Käft