I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

hur funkar det med rättigheter till podcasts?

Övrigt - Blandat

   

2008-06-17 15:46

hur funkar det med rättigheter till podcasts?

har en liten fråga som ngn kanske kan svara på, hur funkar det med podcasts som man laddar ner till itunes, kan vem som helst lägga upp en podcast med ngn artist eller jag antar att man måste ha tillstång från skivbolag/artisten i fråga. ngn som har info om detta?

tacksam för svar

 

2008-06-17 16:11
klart du inte kan lägga upp hur du vill :)
 

2008-06-17 17:38
nej det fattar jag också det var därför jag frågade om ngn har info om hur det funkar.
 

2008-06-17 20:09
laddar du ner din musik?

2008-06-17 22:54
va? vad har det med saken att göra?
 

2008-06-17 22:58
Philip
Antar att det är samma som med Shoutcasts o grejer, man betalar en fast summa till STIM (eller liknande version) och då får man lägga upp material. Vet inte dagens kostnad, var väl 10.000 kronor / månad för 3 år sedan.

2008-06-18 10:43
SR betalar en fast summa pengar för sina webbsändningar, en summa till både Stim, IFPI och SAMI.

Med podcast är det ännu rätt oklart med rättigheter kontra avgifter, därav det musiklösa innehållet i bla SR Podsändningar. Stim håller på att arbeta fram ett nytt avtal gällande podcast, men problematiken ligger i att:

Problemet för Stim är att podcasting sträcker sig över två olika licensmodeller där den ena är baserad på nedladdning av musik och den andra på webbradio. Därför är det inte självklart vad det faktiskt ska kosta om sändningarna innehåller musik.


Mer om det kan du läsa på Länk till http://computersweden.idg.se/2.2683/1.8277 eller helt enkelt använda dig utav google.

Att lägga upp podcast kan alla, och det finns sidor med "podsäker" musik, exempelvis
http://www.podsafeaudio.com/
och Länk till http://www.podsafemusicnetwork.com/. Sen kan du göra som Dagens Skiva, anmäla dig till stim med din podcast och vänta på beslut, vilket verkar dröja.