I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Födelsedagsfirande

Övrigt - Blandat

   

2008-05-01 23:02

Födelsedagsfirande

Nu är det så att tjejen fyller år snart. Jag har lite planer inför den dagen.

Det finns en bild på oss som hon tycker om, så jag funderar på att trycka bilden på antingen ett örngott och påslakan. Eller kanske på en tröja/t-shirt.
Tröjan är inget hon skulle använda tror jag, kanske typ hemma eller sova i den, men inte som "vanliga kläder", eller hur man ska säga. Sängkläderna skulle hon nog tänka dig att använda. Så vad skulle ni ta, vad låter bäst?

Det ska bli en liten present på morgonen, med tårta och fin frukost.

Sen ska jag köpa en present, har inte kommit på något än, så ni kan ge tips om ni har några, men det är inte så brottom.

På dagen blir det fika med familjen och lite sånt, sen på kvällen tänkte jag hitta på något kul.

Jag spelar fotboll på relativt hög nivå och det är min passion skulle man kunna säga, och hon har spelat, och är sugen på att börja igen, men hon har inte tid och vill inte. Så man skulle kunna göra något kul av det. Försöka få något damlag att ställa upp på en match, och hon ska spela i det och vara lagkapten (jag har mycket kontakter så det går nog att fixa), och sen dra ihop lite polare och spela en match.
Sen hem och ta en dusch, och sen tänkte jag bjuda dit hennes kompisar (hon ska vara ovetande) och grilla lite och äta lite middag.
Sen ha en "reservplan" ifall hon vill vara med mig, som ska vara välplanerad, så det är väl ingen reservplan, men ifall hon vill vara med sina vänner så får hon det, det är ju hennes dag.

Har ni några tips, nåt jag missat, eller något sånt? Tacksam för svar, vill göra något speciellt, då jag varit borta de två senaste av hennes födelsedagar.

http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:04
hur länge har ni varit tillsammans?

2008-05-01 23:04
Alltså, hon gillar fotboll lika mycket som jag, och brukar vara med när jag och polarna är nere och latjar, så hon tycker om att spela och så. Det lät kanske som att det mest var för att jag tycker om fotboll, men det ska vara något hon uppskattar.
http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:04
Du verkar ju ha det under kontroll?
We all walk in a path chosen, from the cradle till the caskets lowered

2008-05-01 23:05
2,5 år, men vi var bra vänner innan och har umgåts mycket innan det blev "vi".
http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:05
Ja, men har ni tips på andra roliga saker man kan hitta på? Eller om jag missat något, eller vad som helst. Öppen för förslag. :)
http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:07
hur mycket fyller hon.... jag menar är det nåt jämt så okej..

men tänk på att vi tjejer förväntar oss lika mycket eller mer även nästa gång:P så gö det inte för jobbigt för dig själv

2008-05-01 23:07
jag skulle trycka bilden på en tavelduk eller så i stället för tröja/sängkläder
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-01 23:11
UtanAttTveka
Hon fyller 18.
Haha, jag tycker bara det är kul att göra henne glad. Så det är inga problem.

Fiyah
Det med bilden är mest för att hon ska få det först, och tro att det är det enda ungefär. Så hon blir lite besviken först kanske, eller vad man ska säga. Och i efterhand kanske känna att det är lite speciellt iallafall.

Och hon har bilden inramad redan, så det blir nog lite roligare med sängkläder eller en tröja. :)
http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:13
skallen:

ok. hoppas allt blir bra iaf och hon blir glad
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-01 23:23

core

Haha, nä. Spelar i div.2 bara. Men det är relativt hög nivå, och jag satsar på att komma högre upp om något år :)

http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:26
core

Haha, ska bli ;) Tack så mycket :)
http://avspark.se.nu/

2008-05-01 23:48

Tycker inte det verkar som att du behöver några tips från utomstående alls, låter som en asgrym födelsedag. Vilket kap hon hittat! :)

Celebrate and emulate aesthetic lumpiness and quixotic idiosyncrasies, wherever they can be found.

2008-05-01 23:56
Tryck upp den i nyllet på henne istället!


Nä.. Tryck på kudden skulle jag rösta på, måhända blir det obekvämt? Annars, tryck upp på fotopapper och placera i en fin ram?


För övrigt så verkar du ha full pejl på läget. Propps för att du reppar riktiga karlar.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-02 01:12
Woosh, vilken kille! Nu börjar jag le skittöntigt.
Säg till om du behöver ny tjej!

När det gäller bilden:
Jag skulle inte trycka på tyg, sitter sällan bra osv.
Antingen tycker jag att du kan skriva ut den lite snyggt på fotopapper, kornig o svartvit eller nått annat.
Men du kan ju trycka ett örngott med något fint, nått låtcitat typ. (Ta en låt hon vet!)
Eller ett par trosor med nått kärlekigt, tryckt på insidan såklart!


Själv tycker jag att smycken med gravidvadfanheterdet? skrift! är lite jag vet inte, inte charmlöst för det är ju väldigt personligt. Men det är ganska vanligt att ge. Som parfym.

Å andra sidan så har jag nog mest tips på mindre "vid sidan av-presenter":

Roliga böcker (finns ofta på Lagerhaus osv), typ Tjuvlyssnat, överlevnadsböcker osv. Ofta skitkul men kanske mest för boknördar.

Typ nån sminktimme i någon affär? Det gillar väl alla tjejer?
Eller är det en pik?

Värmande glidmedel.
Hon kommer att tacka dig. Och säg till alla dina killkompisar att köpa samma sak! Och att de alltid ska ha med sig det ut på krogen!!

Lait Corporel Anti-Drying Body Milk 400ml. Väldigt bra kroppslotion!


Nu måste jag kolla nattråden, lycka till!!
<br>

2008-05-02 10:53
"Värmande glidmedel.
Hon kommer att tacka dig. Och säg till alla dina killkompisar att köpa samma sak! Och att de alltid ska ha med sig det ut på krogen!!"

haha,... förklara dig ... vad ska med det till ute på krogen? om man behöver glida in en snabbis på toaletten?
 

2008-05-02 10:56
Tack så mycket folk :)

_Rookie

Tack för tipsen! Tröjan eller det jag nu ska trycka (har inte bestämt mig) ska vara som någon liten "töntig" present, och det är meningen att hon ska tänkta typ "Var det här allt?", och jag ska låtsas som att jag inte planerat något och hon ska bli lite besviken.
Sen när hon slutar skolan så får hon den riktiga presenten, och allt annat jag planerat för dagen.
Då ska tröjan, eller vad det nu blir, ändå kännas lite speciell för henne var tanken.

Nu låter det som att hon är en bitch som kräver fina saker, men så är det absolut inte. :)

Så kom gärna med mer tips om du har lust :)
http://avspark.se.nu/

2008-05-02 11:50
haha när min kommande (eller?) flickvän fyller år ska min present bli att hon får låna dig för en dag.

2008-05-02 16:35
Det låter som en toppenplan ju, du verkar ju vara en riktig hyvens kille du!

2008-05-02 16:55
Skallen P19:

förstår du hur hög standard du satt för alla killar på whoa som träffar en tjej som har whoa.
galet.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-02 23:26
wackcent
Nej men då slipper jag tänka på att ta med det. Annars ska det förvaras liggande i nattdukslådan!

Skallen
Nej, det tänker jag inte heller om henne men det är ju alltid kul att ha någon "huvudpresent" och andra lite mindre viktiga.
<br>