Com Hem, Får dom lov att göra såhär?
Hej, det är såhär att jag var kund hoss com hem bredband i höstats men hadde 2 räkningar som jag inte kunde betala, varför är oviktigt men jag satt värkligen i skiten. Jag ringde dom och sa att jag kunde avbetala men fick inte så räkningen gick såklart till kronofogden, Dom stängde även av mitt bredband såklart och inget mer med det. Förra veckan fick jag äntligen betalat min räkning på 1300kr och var en lättnad för mig, sergel inkasso sa även att dom hadde fått en ny räkning från com hem så jag ringer com hem för att kolla. Då säger han såhär att då har com hem tagit fullt betalt för "mina tjänster" som jag haft hoss dom?, dvs dom har tagit betalt för bredband i november,december,januari,februari utan att jag har vetat om detta, Det jag reagerar på är att hur fan kan dom ta betalt för en tjänst som inte är i funktion? och varför medelade dom mig inte detta innan november när jag dom stängde av internet? Har dom värkligen lagen på sin sida eller kan jag få hjälp från konsumentkontakt, kan jag vägra betala pga brist av information från deras sida? Jag har värkligen inte 1200kr + 300kr att betala på en gång då man inte kan göra en delbetalning. Jag tycker det är jävligt dåligt från deras sida att inte informera mig om detta då jag INTE har ett skriftligt avtal med dom där jag har fått reda på regler etc, ni säger kanske att jag skulle tagit reda på saker själv, det är kanske rätt men med tanke på att jag problem med sociala kontakter och att dom stängde av bredbandet så trodde jag det var självklart. Jag hoppas någon kan hjälpa mig. //
"Vet du hur man ser att det är en sverigedemokrat som skapat tråden? * Särskrivningar och allmänt illa vårdat skriftspråk. * Ovidkommande babbel om pöbel, svartingar, negrer, hasch, och kommunister."
Hmm vet inte men kan det ha nåt med en viss tids uppsägning?
Fatcaesar Jag antar att du har ett abonnemang med comhem? I så fall får du det nog svårt. De har rätt att stänga av ditt bredband tills du betalar men abonnemanget rullar ju ändå.
hon e ju en riktig pingla, snacka om bekräftelse
Dom fortsätter såklart att ta betalt om ni har ett avtal?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
exakt
hon e ju en riktig pingla, snacka om bekräftelse
Jag har ingen bindningstid, och dom sa att dom stänger av bredbandet tills räkningen är betald, Men får dom värkligen ta betalt för en tjänst som inte "funkar"? Asså jag har varit i en ekonomisk kris och har inte kunnat betala då.. Ska dom värkligen få ta betalt vidare för en tjänst som inte Kan andvändas, va fan är det för jävla rättvisa =/ Jag hadde abonemang men inte på någon tid.
"Vet du hur man ser att det är en sverigedemokrat som skapat tråden? * Särskrivningar och allmänt illa vårdat skriftspråk. * Ovidkommande babbel om pöbel, svartingar, negrer, hasch, och kommunister."
Vi har inget avtal, grejen var såhär att när jag flyttade in i den lägenheten så hadde han som bodde där innan avtal med comhem, dock så avslutade han sitt helt med com hem och alla saker fanns ju kvar i lägenheten, så jag ringde dom och sa att jag ville ha internet, välja hastighet etc.. dom sa att det skulle komma igång inom ett par timmar. Enda dom frågade efter var en fakturerings adress, hastighet på bredband och vem som är ansvarig, men inget om något avtal eller liknande.
"Vet du hur man ser att det är en sverigedemokrat som skapat tråden? * Särskrivningar och allmänt illa vårdat skriftspråk. * Ovidkommande babbel om pöbel, svartingar, negrer, hasch, och kommunister."
Fatcaesar P21 Kan bara råda dig till att gå in på
www.cint.se och göra ett forum inlägg där istället.
Det är en sida för "konsumenter" jag satt som telesäljare och följde mångas liknande problem där förut.
Där får du alla svar du kan behöva, istället för att sitta här på whoa och få gissningar och saker som -kanske- inte stämmer.
-- Mr.L --
Debatt ska du givetvis in på. :-) "edig knappen??"
-- Mr.L --
Tack, ska kolla in det.
"Vet du hur man ser att det är en sverigedemokrat som skapat tråden? * Särskrivningar och allmänt illa vårdat skriftspråk. * Ovidkommande babbel om pöbel, svartingar, negrer, hasch, och kommunister."
Jag är jävligt trött på dom där jävla företagen. Bredbandsbolaget blåste mig för ett och ett halvt år sen, ringde och sålde digital-tv och sa att det var utan bindningstid. Sen fick jag reda på att bindningstiden var på 2 år och jag fick inte säga upp det eftersom den där lömska jäveln hade mumlat den uppgiften i det muntliga kontraktet så jag hade sagt ja utan att jag hörde att han nämnde det. Enligt bredbandsbolaget så gills det som en överenskommelse så jag är fast.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Narkimic Sa han att han spelade in?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
det låter ju inte helt vettigt nånnstanns att dom kan ta betlat för det då borde dom ju lika gärna kunna bara sätta upp ett abonnemang på vem fan som helst och ta betalt för det har dom stängt av det har dom stängt av det ju...
karl-AnTon Problemet är ju att man oftast har en bindningstid på tex 12 månader. Det betyder att man är bunden till abonnemanget i ett år och att man har tagit på sig att betala sitt internet under den tiden. Visst är det tråkigt och trist att behöva betala för något som man inte använder, men bindningstiden är bindningstiden och då är det inte jätteovettigt att dom tar betalt trots att internetet är avstängt.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Dom har blivit mer luriga, dom menar jag alla företag. Beställde Telia´s 3 saker i 1 (Ip telefon,tv, bredband), så skulle öppnings kostnad vara gratis. 2 månader senare får jag hem ett sorg brev på 2700kr, ringde upp och hörde vad som var fel, och enligt dom fanns det inget fel. Bad om en lista på dom olika kostnader och samt att dom skulle skjuta upp räkning 1 månad. Läst igenom avtal och den detaljerad räkningen och märk att dom hade fifflat med summan så att jag skulle betal dubble internet öpnningsavgift som sammanlagt blev 1000kr. Sen nämner dom att dom har Surfa säkert, trafik och någon till avgift, som skulle bli rebatterad (kan man säga så). Det var också helt fel för dom dubblade upp alla dom avgifterna så det blev 400kr extra på det. Nu har dom inte krånglat efter att jag snackade med dom om felet dom gjorde. Har inte fått någon ersättning för det, men tror fortfarande att det är fel på min räkning, ska kolla upp allt igen. Sen fick jag ett tele2 samtal om ett billigare abonnemang till telefon, och snubben jag snackade var efterbliven. Han försökte pracka på ett abonnemang som skulle vara dyrar än det jag hade. Och det ljög han om, samt att det skulle funka att avsluta hela telia 3in1 och få det uppdelat med samma pris kostnad och att han skulle ordna uppsägelsen själv. Pinsamt för han när jag ringde till telia och hörde om det gick att göra som han sa, så hör man hans chef i bakgrunden "nej, vad har du fått för dig att det funkar" haha
Fatcaesar: "Vi har inget avtal, grejen var såhär att när jag flyttade in i den lägenheten så hadde han som bodde där innan avtal med comhem, dock så avslutade han sitt helt med com hem och alla saker fanns ju kvar i lägenheten, så jag ringde dom och sa att jag ville ha internet, välja hastighet etc.. dom sa att det skulle komma igång inom ett par timmar." Det är klart ni har ett avtal. Det du beskriver är ju helt klart ett ingående av ett avtal, dock muntligt. Jag vet inte om de har gjort några fel vid själva avtalsbindningen, men det verkar inte som det. Om ni har ett avtal om bredband så fortsätter det att löpa även efter att tjänsten stängts av p.g.a. att du inte betalat. Dock tycker man att de kunde varit tydligare med detta när det stängdes av och att de borde skickat fakturor varje månad som vanligt. //NickeMannen
I'm back! NickeMannen medverkar här med benäget tillstånd av sig själv.
EmCi_Emm jo självklart tänkte också på det men kom allri så långt i skallen. men man tycker ju att även om han ska betala bindningstiden så kan dom ju iaf medela eller så slipper han betala det nu sen får dom lägga på dom 4 månaderna när han satt igång det eller likande ... det är fett illa att betala för en massa grejer som inte ens fungerar...
EmCi_Emm Ja fan, det är det som är problemet. Jag var med på noterna liksom bara det att han smög in bindningstiden så jag inte hörde att det nämndes.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
NickeMannen P22 Men grejen är att jag har inte gått med på något muntligt avtal =/ Jag har aldrig accepterat någon bindningstid, Och då har dom väl inte rätten att göra såhär?
"Vet du hur man ser att det är en sverigedemokrat som skapat tråden? * Särskrivningar och allmänt illa vårdat skriftspråk. * Ovidkommande babbel om pöbel, svartingar, negrer, hasch, och kommunister."