I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

erfarenheter av att handla saker från tradera?

Övrigt - Blandat

   

2008-02-12 18:09

erfarenheter av att handla saker från tradera?

är det bara positiva eller vad gäller exempelvis
vid saker som är sönder?

what's good for the goose is still good for the gander.

2008-02-12 18:27
Jag har bara haft positiva, men om något går snett har du i princip inget skydd alls. Så om du inte litar på säljaren (d.v.s många goda omdömen under lång tid) så var försiktig.
 

2008-02-12 18:35
Bara posetiva... men kolla omdömena.

2008-02-12 19:55
Precis, be om bilder på sakerna osv. Man kan ju alltid fråga säljaren om det är något man undrar över innan man budar.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-12 19:57
Fråga ALLTID om något är oklart innan du bjuder. För det är fan jobbigt när töntar bjuder och förväntar sig något helt annat än det man säljer. Ingen mår bra av det.
din flickvän är trogen? ja, hon långtradare!

2008-02-12 22:31
Omdömena är jävligt bra att utgå ifrån!
Men hör alltid vid minsta lilla tvekan/osäkerhet.
Är det på G så hänger det.
Toastare

2008-02-13 13:00
Jag handlar bara från folk med endast goda omdömmen om som sålt mycket. Sen gäller det att läsa de personliga anteckningarna vad som gäller från säljare till säljare.

Jag har endast fått strul när folk budat på mina saker jag sålt och sen skitit i att köpa dem.
Jag skyller allt på Emma!