I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Flytt! Gbg eller Sthlm?

Övrigt - Blandat

   

2008-01-12 11:54
kolla här bara

vad göteborgarna själva har att säga om saken:)
http://www.kommandot.se/wp/

2008-01-12 12:09
bperb

hahaha skön bitterhet och sarkasm där!
Tror du mej inte? Fråga min mamma!

2008-01-12 12:14
Men faktiskt så menasr jag det jag skrev. flytta till sthlm det blir säkert roligare för dig. Sjäv skulle jag alrdig vilja flytta dit någon längre period, missförstå mig inte, jag gillar sthlm, men jag skulle itne vilja kalla det hemma.

Båda ställerna lider av bostadsbrist, arbetsbrist, segregationsproblem och lokalpatriotism.
(om du skulle flytta till en större stad för att börja om och söka jobb hade Oslo varit mitt råd)

Tror du mej inte? Fråga min mamma!

2008-01-12 12:22
friktion
förvuxet borås, lite rätt har han ju faktiskt:)

men iaf, stockholm är större och med fler saker att göra det stämmer, men personligen tycker jag att det är oändligt mycket lättare att lära känna trevligt folk här i göteborg, på något vänster är de faktiskt mer öppna och vänliga. uppriktigt sagt så trivs jag mycket bättre i gbg. att det sen verkar vara lättare (något iaf) att hitta bostad gör inte saken sämre
http://www.kommandot.se/wp/