I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Min bil blev påkörd, nu vill jag hämnas!

Övrigt - Blandat

   

2007-11-05 22:51

Min bil blev påkörd, nu vill jag hämnas!

Igår så åkte jag och tankade min bil, kom hem och ställde den där jag brukar, på gatan utanför huset jag bor i. I morse när jag kom ut och skulle åka till skolan så ser jag en fet buckla bak på bilen (precis vid bensintanken), ingen liten fjuttbuckla utan en rejäl en, behöver måla om bilen t.o.m. Det är väldigt uppenbart hur bucklan blev till, våra grannar tvärs över gatans uppfart riktas exakt mot min bil och vinkeln på bucklan är så att den endast hade kunnat bli till genom att nån kör på bilen rakt framifrån. Alltså är det omöjligt att nån som kört förbi på gatan kört in i min bil, dom måste ha kommit ut från våra grannars uppfart för att bucklan ska bli som den blev. Dom har dessutom kört på en annan av hushållets bilar på samma sätt, men då blev det ingen större skada så dom sket i att säga nåt.

Jag gick och pratade med grannarna och frågade om dom visste hur bucklan blivit till. Får svaret "I know what it looks like, but I don't know anything", och sonen i huset sa att ingen hade varit där igår även fast både jag och min roommate hörde smällar från bildörrar utanför huset igår kväll.

Har redan pratat med polisen och dom sa att det också var uppenbart hur bucklan blivit till, men om grannarna inte vill sammarbeta så är det inte mycket att göra. (Polisen snackade med grannarna också)

Det som gör mig extra arg är att dom som bor där dessutom är stört rika, dom har typ 3-4 Corvettes i trädgården bakom huset, en BMV och typ 3 "pick-up trucks" framför huset . Och dom kan inte ens erkänna att nån som antingen bor där eller va där igår kört på min bil och ge mig cash så jag kan fixa min bil.

Eftersom dom inte tänker erkänna nånting så tänkte jag och min roommate hämnas på lite olika sätt, men vi vill inte göra nåt som får dom att kunna anmäla oss för nåt. De planer vi haft hittills är att ta hit lite folk som kan hänga utanför deras hus så dom känner sig hotade, bara vara allmänt otrevliga mot dom på olika sätt, och kanske planta lite glas/grus under däcken på deras bilar.
Men jag behöver fler tips på hur man kan hämnas utan att göra nåt direkt olagligt! Så droppa gärna lite bra tips på hämndaktioner!

Married to the money, fuck the world, that's adultery

2007-11-05 22:53
Dude, var fan bor du? Corvettes i trädgården? ^^

2007-11-05 22:56
GAIA P25

haha kanske inte i trädgården, men i garage som dom har på bakgården. Det är inte nåt rikemansområde jag bor i, men det finns en del rika personer som bor här, inte många dock, men dom grannarna är helt klart rika.
Married to the money, fuck the world, that's adultery

2007-11-05 22:59
Dom ska passa sig.

Köp en telefon med kontantkort och fucka micen en aning, sen kan du ringa och hota bäst du vill, köra lite Scream grejer, "jag ser dig, jag vet var du bor, snart KOMMER JAG OCH TAR DIG", osv

2007-11-05 23:01
Det ska dom verkligen, är inte en våldsam person, men damn va man blir sugen på att göra många olagliga saker mot dom här personerna...

Det där va fan en bra idé! Go Scream on their asses! :D
Married to the money, fuck the world, that's adultery
Skivsamlare

2007-11-05 23:05
Här i stockholm härjar du dom sk "asfaltens indianer", ett gäng fjortisar som med gröna tankar tömmer däcken på SUV'ar i hopp om en bättre miljö..

Farsans polae råkade ut för det och deras metod är jävligt smart, går nog att anpassa på din situation.

Dom skruvar av hattarna till ventilerna på däcken, lägger en liten sten i varje ventil och skruvar på hattarna. På så sätt ligger den lilla stenen och tvingar ut luften ur däcken.

Hmm, om dina grannar har flera bilar så kanske det inte är en biggie för dom. Men det kanske är värt ett försök ändå
fair enough..

2007-11-05 23:06
Gokaku..  du bor i staterna..   fixa flashbang-granater.    mitt i natten när man e på väg hem så ser man inte direkt varifrån en sådan kastas..   
mama said knock you out

2007-11-05 23:06
fan vilka assholes som inte ens vågar erkänna nu när dem helt klart är rika,kasta lite bajs på huset? eller punka däcken?Pissa på bilarna?plantera knark i huset och ring snuten?köp en paintballsniper och göm dig i skogen och skjut dem?kör banan i avgasröret?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Moderator

2007-11-05 23:07
alltså grejen är ju att du får ju absolut inte göra saker som är farliga, typ lossa muttrar och grejer. key-a dem en efter en. inte i hemmet, men på random. du kan säkert inom ett par veckor lära dig deras schema för att åka och handla och liknande. bara att köra två minuter senare hoppa av dra längst sidorna och dra.

o.s.v. se det som en kul grej, en ny hobby liksom :)
"nu befinner jag mig på ett forum där många verkar skolka alt. sysslar med graffitti " - MrSandman

2007-11-05 23:07
Det är så skönt när Homeland Security knackar på ens dörr morgonen efter .)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-11-05 23:09
Gör som scream killen i UK, kasta in en fyrverkeripjäs i deras hus :)
Eller, haha jag älskar planer :)

Mer fakta? Stort hus? Två våningar? Någon ballkong?  Bor du i Sverige, med tanke på att dom svarade på engelska, eller dom kanskei nte gjorde det men du skrev så? :P

Ägg är alltid roligt, rutta är roligast. Paintballgevär på deras flashiga bilar?
På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.

2007-11-05 23:10
oj, jag ska nog upptadera efter jag kollat på tv innan jag skriver :(
På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.

2007-11-05 23:18
Kloak P21

Nice idé, men samtidigt så vill jag ju inte göra nåt som kan skada dom. (Bara för att jag inte vill åka dit på nåt).

DegenereraD P27

Vet faktiskt inte vad det är, men om det inte är nåt som ger skada så kan det va en idé också :)

Legoland P22

Ne precis, vill inte hamna i klistret för deras skull liksom. Därför behöver jag hämnas på lagliga sätt! Eller sätt som absolut inte kan knytas till mig. Keya dom är en nice idé! Speciellt när det handlar om fina bilar :D

Married to the money, fuck the world, that's adultery

2007-11-05 23:32
köp den största slägga du kan hitta o sen slå in en dörrjävel på nån av deras bilar..skulle jag gjort iafs

2007-11-05 23:45
spikpistol, punka däcken, limpistol, kladda igen massa saker. pistol, skjut jävlarna
work some magic
Moderator

2007-11-05 23:46
lim i nyckelhålet är ju en klassiker.
"nu befinner jag mig på ett forum där många verkar skolka alt. sysslar med graffitti " - MrSandman

2007-11-06 00:04
Häll diverse otrevliga kemikalier på deras bilar på natten så lacken förstörs.
Medlem i Mobbade Whoa Användare Crew M.W.A <br> Medlem i The Skåne Crew aka The Dirty South crew! <br> www.legalize-art.cjb.net

2007-11-06 00:16

Flytande metall, finns i typ sprayform

täpp för nyckelhålen när du vet att dom inte är hemma det skulle inte va så vidare kul att komma hem så...


2007-11-06 00:19
lim i nyckelhålet som lego skrev, funkar alltid.
I tider som dessa när det börjar bli kallt och frosten kommer varje natt så kan man lägga tidningar på framrutan över natten, så på morronen så sitter det som berget på rutan.
Ta bort gummit från vindrutetorkarna, så blir det fina repor i rutan :)

Ring VVS akuten i deras namn, och säg att det är läkage i källaren, så får dom stå för hela kalaset.

Gå in på nätet och hitta såna "Gratis grejor", man kan få hem en massa jäkla gratis reklam grejor via postordern från nätet. så det är bara att börja bomba grannen med det.

2007-11-06 00:46
Men hur ofta öppnar man bilar via nyckelhålet nu för tiden? Speciellt om det handlar om BMWs och SUVs.
 

2007-11-06 00:51
Nice nice! Keep em coming! Har redan fått en del idéer som åtminstone ska tänkas extra mycket på!

Lim i nyckelhålet är nice! Speciellt om man tar nåt snabbtorkande lim och följer efter dom nånstans och gör det när dom inte är hemma så dom inte kan öppna bilen igen sen när dom ska åka hem! :D (förutsatt att nyckelhålen används såklart)
Married to the money, fuck the world, that's adultery

2007-11-06 01:40
"Ta bort gummit från vindrutetorkarna, så blir det fina repor i rutan"

 KUNG !!!

den måste du ju köra!!!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-11-06 08:50
dra över med baseball trä och slå sönder alla bilarna...
lost in skåne

2007-11-06 09:01
ketchup e knepigt att få bort, visa dom vad du går för!!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-11-06 09:57
Sprid deras hemnummer och address med namnet "Kåta_Sara_92" på alla sexchatter du kan hitta.
^ Smart sagt.
Skivsamlare

2007-11-06 10:00
Gogaku P21

Tändstickor i låset är också en klassiker, tryck in, bryt av. Kommer troligen resultera i att dom får skruva loss låskolven från dörren. Vet inte hur det är med bilar men kör det på deras hus så lär dom få nått att pyssla med när dom kommer hem från jobbet.
fair enough..

2007-11-06 10:09
spackla låset, spika fast ett hakors på deras dörr och anmäl dem för hets mot folkgrupp... typ.
...och det är det som är så fint med whoa!

2007-11-06 10:30
ägga deras kåk tills dom flyttar
boat sluts looking for work in borlänge, sweden

2007-11-06 10:36

Det skulle väl mycket väl kunnat vara någon polare till deras son som råkat gjort det? Således ska väl inte dem få lida för det hela?
Jag tycker det låtet tråkigt, och jag skulle nog själv blivit less, men om jag inte vetat säkert vem det var, då skulle jag inte kört på någon form av kollektiv bestraffning, utan istället lagt min energi på någonting annat...

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-11-06 10:43
Nåå? Gogaku!! vi vill höra nåt som du tänkt göra nu och hur du ska genomföra det - samt hur det gick efteråt såklart..

en grej e ju också, om du gör det på natten dvs.. att du inte sover hemma den natten så dom ser att du inte ens varit hemma morgonen efter om dom märker nåt...
I en "riktig" diskussion (kanske ordet dialog funkar bättre här) är dock båda parterna beredda på att ändra sin ståndpunkt.. Att försöka hålla fast vid saker och ting över lag fungerar verkligen inte. - blunt_smoke

2007-11-06 10:47
Köp en 10 liters färgburk eller nått och öppna locket. Sen skickar du burken på deras huv! Fet buckla + en massa vacker färg över bilen och rutan!
Rappare

2007-11-06 10:52
Har du ingen försäkring det där går på då?
Är inte så inne på hur sånt fungerar.

2007-11-06 10:52
häll in en skock myror i brevikastet


det är ju jävligt roligt och inte göra uppenbara grejer för o jävlas.. också..utan man börjar me små saker som bara stör deras vardag...osv
I en "riktig" diskussion (kanske ordet dialog funkar bättre här) är dock båda parterna beredda på att ändra sin ståndpunkt.. Att försöka hålla fast vid saker och ting över lag fungerar verkligen inte. - blunt_smoke

2007-11-06 10:55
Läste uppe i tråden nu! Pys dycken!! På alla bilar. Du behöver inte förstöra dom, men dra dit en natt och pys ut all luft..

2007-11-06 11:46
Köp bromsvätska och häll på lacken på deras bilar. Bromsvätska äter upp lacken, och det är inte vackert :)
Signatur får rum här

2007-11-06 11:54

Sno däcken, fälgarna eller vad fan som helst av dom!

 

2007-11-06 11:58
ägga deras kåk tills dom flyttar


HAHA den är ju mad klockren. typ 10 pers med 10 12pack var.

2007-11-06 12:06
Snacka med dem om du är tror att det är dem som körde på, säg att ni kan komma fram till nån sorts penga förhandling. Om om dom inte vill det så slår du sönder alla fönster rutor  på deras bilar, tre corvettes, pick up...

Om dom skulle fråga om du vet va som hände säger du bara, "I know what it looks like, but I don't know anything"

Om polisen inte kan hjälpa dig, så kan dom inte hjälpa dom heller.
Simple as that. =)

Lycka till.. Hjälper inte försäkring?
Jag har ingen personlighet

2007-11-06 12:06
Är helt med nilsL på detta.

Besides, alla hämndförslag i tråden suger ju nåt enormt.
It's only gay if balls are touching

2007-11-06 12:18
eller tar du en handgranat och drar ut sprinten och stoppar det lilla handtaget under dacket sen när dom backar så blir det punka...

2007-11-06 13:34
Jag brukar vara sjukt bra på sånt här, låt mig tänka. Vad skulle jag göra...

He...he...he...tror jag har det. Rutten fisk luktar ju som bekant inte särskilt gott. Plantera ut ca. 20 stycken på några strategiska positioner där de inte lär upptäckas. Vänta tills en riktigt varm dag/natt. Bästa vore ju om du kunde placera dom inuti huset men det blir nog svårt. Hahaha! Se om du kan öppna upp AC systemet eller vad man ska kalla det på huven eller vart det sitter och tryck ner en rutten fisk där i. När dom sen vrida på AC:n en varm sommardag kommer det lukta röv i hela bilen!

Vet att min plan inte är helt felfri, men du kan nog få den att funka. :)
A historian is a prophet in reverse

2007-11-06 13:35
Undrar om du inte skulle kunna trycka in några döda fiskar i ventilationssystemet på deras hus också.
A historian is a prophet in reverse

2007-11-06 13:55
Sätt på deras dotter (om dom har en), spela in det och sätt in eftertexten "you bumped my car so now I'm bumping your daughter" sen maila det till pappan i huset.
I sexrådgivningsspalten står det att man ska vara sig själv. Omöjligt! Om folk anade bara en tiondel av vem jag egentligen är skulle jag dömas för brott mot mänskligheten.
-Arne Anka

2007-11-06 13:57
Marcan utklassade just allt och alla.
A historian is a prophet in reverse

2007-11-06 14:37
Dra iväg och köp helt svarta kläder och en ninja hoodie, typ trikåer så du blir en riktigt ninja, kaststjärnor måste du ha, och nåt for av rep ifall du måste slänga dig utför något osv osv, smyg in på deras gård på natten och ja...buckla deras corvettes? =)
..the people who truly deface our neighborhoods are the companies that scrawl giant slogans across buildings and buses trying to make us feel inadequate unless we buy their stuff....

2007-11-06 14:45
Oooh, Dekay...blir dyrt att byta lås på en massa Corvetter. :D
A historian is a prophet in reverse

2007-11-06 15:31
dra lite målafärg spring runt huset och kladda lite
B

2007-11-06 17:25
dekays :D
/Shadow

2007-11-06 17:45
innan du gör något alls, tänk på att dom kan gissa att d e du och jävlas tillbaka....
Söker du beef?

2007-11-06 17:54
ehh dom har inga bevis
be the change

2007-11-06 17:55
Gör något oväntat då.. en rökgranat på balkongen kanske? alltså, du får ju helt enkelt säga "nej, vaddå? haha, skojjar ni? är inte sur eller något, skulle aldrig få för mej att kasta en RÖKGRANAT för en sån sak, är inte dom farliga?:S"

typ =)