I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Fråga till knegare ang. lunch och $

Övrigt - Blandat

   

2007-07-04 17:45
jag har helst låda för att det är billigast och går snabbast.
Så länge nu har jag varit sövd i en sekund så var jag hög.
(itsclive.blogspot.com)

2007-07-04 17:48
Käkar alltid ute, aldrig ensam. Kostnad 55 - 75 kronor, varierar mellan typ fem - sex ställen då det inte finns fler nära mitt jobb. Oftast är det väl 3-4 man går till. Är borta 1 - 1½ timma, om det inte är jättestressigt, då blir det kanske en halvtimma.
"Nazisterna hade kontakt med aliens under andra världskriget och fick tillgång till galen teknik, tefatt fanns även då. Tyskland var ju världens framgångsrikaste land på den tiden. Efter kriget bytte tyska forskarna sida och anställdes av USA. Business as usual!" - Dirty-Dave P25

2007-07-04 17:54
Käkar ute varje dag. Dagens lunch, kostar väl mellan 60-70 spänn, beroende på var man är.
Lunchen brukar väl ligga på 30 min, men då slutar jag 1½ timme tidigare istället ;)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-04 21:26
Företaget jag jobbar på har ett sweet avtal med en restaurang, vi har en frys helt sopfylld med matlådor, en massa olika rätter att välja på.. kostar 30 spänn styck.  fördelen jag har är att jag bara knegar 2 dagar i veckan (konstant helg) så för mig är det ingen utgift.  man drar ett sträck på ett papper med sitt anställningsnummer och så drar de från bruttolönen :D..  eget ansvar.
mama said knock you out

2007-07-04 21:41
icecream - var jobbar du?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-04 21:56
Pedagogisk lunch is the shit! :D

2007-07-04 21:57
på mitt förra jobb så hade jag oftast lunchlåda eftersom det inte låg någon restaurang i närheten och det kändes onödigt att köpa halvdan mat ur caféet som fanns där. man blev rätt trött på samma mat som serverades där hela tiden när man ätit "alla" rätter 3 ggr om..

nu så jobbar jag inom restaurang så då ingår det ju matersättning på 35:- eller vad det nu ligger på så jag äter antingen mat från det stället jag jobbar på eller så går restaurangerna i närheten ihop och "ger" mat till varandra. så ibland blir det tacos, ibland pasta etc. men somsagt, inget jag lägger ut cash på.

men när jag går i skolan så är jag väldigt dålig på att göra matlåda, även om det händer rätt ofta att jag går hem/till pojkvännen/kompisar och äter. känns alldeles för dyrt att käka ute på t.ex. pizzeria för 50:- om dagen när man är student.

2007-07-04 23:04
jag har låda varje dag.
det går snabbast är billigast och bäst.
 

2007-07-04 23:04
Jag har nästan alltid dubbla matlådor med mig, frukost lunch och har jag ara med mig en låda så äter jag ute för ca max 100 spänn!

2007-07-04 23:16
Pedagogisk lunch is the shit! :D

Pedagogisk lunch är inte the shit, om man nu inte tycker det är trevligt att äta med tjugo skrikande barn i ena örat och kastad potatismos i det andra. Sen att det bara kostar en femma eller vad det nu kostar är ju trevligt, men då äter jag hellre en bit limpa i personalrummet.