wikstr_m hahaha får mig att tänka på ronny o ragge!
Anima Sola
"i sanning" "på min ära" "låtom oss utbringa en skål" "under min värdighet" "icke att förglömma" "ärade herrskap .. "
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
"Låtom oss" väcker starka känslor. T.ex. låtom oss äta.
Signatur får rum här
Hiskeligt = hemskt mycket (ungefär) Jävligt shysst uttryck alltså, jag är så hiskeligt trött
Wa wa wee wa!
Således är ett ord jag ofta använder mig av. Ehuru och Huruvida använder jag också ofta. Word tycker dock att dessa ord är för omoderna och säger ofta att texten kan låta gammalmodig om man använder dem. Jag gillar också när man använder varför inte bara i frågor utan snarare.. "Han missade bussen varför han blev tvungen att promenera till jobbet" Men jag använder inte varför på det sättet själv.
Gerdaman
"Nej nu värper tuppen porslinsägg!" alternativt: "Nej nu blommar löken!"
direktörn... direktörn!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
pling plong taxi plåster droska knicke dick jocke knäp kines sne seglare jävla lingon är iofs ut tryck jag personligen svänger mig med dagligen
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
"Stå härliga till" "Ingen skugga ska falla på" Big up till trådskaparen!
Och så är det ju alltid skönt att säga Kanadicker istället för Kanadensare.
Ta det pyjamas/ta det piano - ta det lugnt.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Jag hatar uttrycket "fina fisken" fulaste som finns alltså
Wa wa wee wa!
Händerna på täcket! icke flickebarn är ett kul ord också, brukar reta gallfebern på tjejer.
Det var en gång en rappare som ville vara som alla andra, och plötsligt var han unik.
storpajsarn P24 då kan jag ju passa på att meddela att det faktiskt heter "käppkines".
Hittar inget ursprung, men så här säger Svenska språknämnden: Ordet käppkines tillskrivs skilda betydelser som 1. dum el. okamratlig individ, knöl 2. finne 3. norrlänning. Det tidigaste kända skriftliga belägget på käppkines är från 1924. Dessutom är Käpp-Kina belagt 1928. Det förekommer i titeln till en roman av sjökapten Sigurd Sternvall (1886–1951), en känd insamlare och utgivare av sjömansvisor: "Resan till Käpp-Kina". Det finns ingen säker uppgift om varifrån Käpp-Kina eller käppkines härstammar. En teori som har framkastats är dock att ordet skulle vara en anspelning antingen på kineser, om vilka man förr trodde sig veta att de vandrade med en bambukäpp i handen, eller på gårdfarihandlare, som hade sitt knyte med varor fastsatt vid en käpp som bars över axeln.
"jag tror jag blir med randiga negerungar" "fy farao" istället för fy fan "du ska veta hut" istället för DU SKA PASSA SIG "det är lugna biffen" istället för , det är bra
JONIS REST IN POWER
bacteria, "Ponera följande scenario" låter inte riktigt rätt, någonting felar. Hellre typ "Ponera följande: ett scenario där blabla..."
Redan de gamla grekerna trodde sig leva i nutiden.
jovars självfallet.
tja e de du som e sad? du fett skÖöÖön på graffa! kan ja få köpa en skiss av dej??.. Styleline x2
Nu ska jag gå och strypa en neger
Det var en gång en rappare som ville vara som alla andra, och plötsligt var han unik.
kan medela herr
Demento om att språket utveklas. min morfar från sthlms söder orter sa i alla fal knäpkines och inte käppkines.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
roligaste tråden ever! jag har en kompis som brukar mobba mig för mina ålderdomliga uttryck. jag kommer aldrig ihåg dem, men de är fab! jag brukar säga fräck, chic osv. "gå på lokal" är trevligt.
"Never underestimate the power of dumb people in large groups"
min morfar va lite av herren på täppan när han var ung (coolast i torshälla typ) så han kör med sin gamla slang fortfarande. "Har du käkat blängsylta med glosås?" säger han än idag till folk om de tittar några sekunder för länge. Kommer för övrigt aldrig att glömma när mamma kom indammsugande i mitt rum när jag var typ tolv och skulle på skoldisko. Hon hade världens flin, var städsvettig, hukade sig fram, tittade upp under lugg och utbrast: "Ska ni ut och svänga på era luuurviga?" Jag är dessutom skolskadad så mitt språk är tidvis mycket byråkratiskt varför mina närmaste kallar mig nörd. Men nörd är 2000-talets Fonzie.
It would be nice to have more, but I kind of like bein´poor. At least I know what my friends are here for...<br><br>www.pawshop.se
svänga lurviga är något jag tycker man hör rätt ofta. och bläng sylta måste väl vara något av det mäst andvända fram till 1978 i alla fal.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
tycker ni värkar ha aldeles normalt språk bruk i din familj
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
jag anser det vara andra som är förståndshandikapade struma patienter när det talar. värst är väl folk med otorligt litet orföråd och som allemnt bara låter korkade. typ folk som skriker bajen! bajen! bajen! efter 4 öl på kvarnen runt 23:00
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
nää, men om man skulle ta och lägga sig på rälsen då... används i samma situation som när man säger typ " nää, men om man skulle ta och kolla på tv" eller " nää, men om man skulle ta och sova då..." Ponera följande: Man är på krogen och får nobben, och i stället för att säga "nää, om man skulle ta och gå hem" så blir det " nää, om man skulle ta och lägga sig på rälsen.
"All I need is my balls and my words"
Mastodontiskt har läst det typ några få gånger i mitt liv och hört det mindre gånger. Chop chop när någon ska skynda sig, kom igen chop chop! flickebarn e nice!
klockspel
I found a cure for cancer, but it wasn't radio friendly
storpajsarn P24 mycket möjligt, det beror ju troligen på att han hört fel och sedan fört sin felsägning vidare till sitt barnbarn. en dag kanske du också kommer att lära ut språkliga felaktigheter till dina barnbarn! vem vet, dom kanske t o m kommer att kalla mjölk för bölk!
(varför det skulle vara relevant att din morfar kommer från söder förstår jag inte riktigt, det om något talar ju emot att han om någon skulle veta något om korrekt språkbruk då han med största sannolikhet inte ens kan uttala bokstaven "Ä")
om språket nu utvecklas så är du och din morfar förmodligen ganska ensamma om just den här utvecklingen. men lite inte bara på vad jag säger, du är välkommen att göra en jämförande sökning på google, "käppkines" vs. "knäppkines".
haha helvete vad dryg jag kan vara när jag går in för det... :)
"Ska du ha dig en propp?"
Signatur får rum här
hahaha slapptask som eccan sa och Grinpick.
Don't make me Chris Brown you, bitch!
ack sikken osis
Haters gon' hate...
sjanghaja är grovt underskattat! tänk er bara, om det en morgon stod på expressens framsida: "Linda Rosing sjanghajad av okända terrorister!" att använda någons namn i stället för du är också häftigt
Jag ska ge dig en jävla hurring (örfil)
Wa wa wee wa!