I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Brytningsfel (?)

Övrigt - Blandat

   

2007-02-21 16:03

Brytningsfel (?)

Jag undrar om det finns någon synkunnig whoare som kan skingra mina misstankar mot min optiker. Det är nämligen så att jag skaffade linser för en tid sedan, efter att ha haft glasögon i 4-5 år.
Nu är det alltså så att jag ser felfritt i mina glasögon, men har bara tröttnat på att ha dem. Jag upplever ingen försämring av min syn på senare tid. Men vid synundersökningen säger optikern att jag har ett brytningsfel på ena ögat och därför måste använda en särskild lins på det ögat. Jag fick alltså två sorter, en för varje öga.

Nu när jag haft linserna ett tag så har jag inga tvivel: jag ser mycket sämre med den "speciella" linsen än med den "vanliga". Jag misstänker att optikern sjabblat och att jag inte alls har något brytningsfel - jag ser ju bra med det ögat i mina normala glasögon och upplever inget märkligt annars heller. Antingen har hon givit mig fel styrka på linsen eller så är det helt enkelt inget brytningsfel? Vad fan gör brytningsfelet för övrigt, om jag inte  märker av det?

Många virriga frågor blev det nu men kärnfrågan är:
Ska jag gå till en annan optiker?

You love New York / But New York don't love you

2007-02-21 16:12
att gå till whoare med optik problem är som att gå till mormor för att få ett bra ligg
http://www.gratissms.se/k9w5ad4u71

2007-02-21 16:40
Brytningsfel kan inte korrigeras helt med linser, men kan det med glasögon. Jag har också brytningsfel på ett öga och har en torisk lins till den. Den sitter inte perfekt, men det är som sagt inget att göra.
Är du osäker gå till en annan optiker.
Thou shalt not make som noise for Detroit

2007-02-21 16:47
Det mest märkbara är ju att objekten projiceras fel i dina ögon... bilderna förflyttas nåra grader proportionellt mot brytningsfelet. Just sånt kan vara avgörande vid jobb som kräver millimeterprecision.

Och ja... om din optiker skriver ut keffa linser så ska du lugnt testa en annan...
http://www.finest.se/drzamani

Varje andetag! Varje natt och dag! Varje slag jag slog var för AIK, stolta AIK!

2007-02-21 16:47
Och elBlanco sa just det som jag själv misstänkte ett tag...
http://www.finest.se/drzamani

Varje andetag! Varje natt och dag! Varje slag jag slog var för AIK, stolta AIK!

2007-02-21 16:57
Tack för svaren! Blir mer och mer säker på att jag inte borde ha ngt brytningsfel. Det som du (Förortspiraten) nämner, om lite skruvade projektioner, är något som jag aldrig märkt av. Gör det iofs inte med linsen nu heller, det är mer skärpan som är dålig, jag kanske borde uppleva felet med linsen i ifall jag inte har det vanligvis. Lite invecklat men jaja.. får tala vidare med optikern.

Jag blev lite visare iaf, tack än en gång!
You love New York / But New York don't love you

2007-02-21 17:05
Jag märker inte heller av mitt brytningsfel om jag inte fokuserar stenhårt på det.. men jag vet att det existerar... har fått ett par skräddarsydda brillor för den sakens skull.
http://www.finest.se/drzamani

Varje andetag! Varje natt och dag! Varje slag jag slog var för AIK, stolta AIK!