I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

vilken effektbox/pedal (gitarr)

Övrig musik - Rock, pop & annat

   

2007-01-14 18:13

vilken effektbox/pedal (gitarr)

Hur får man en skitgitarr att låta mindre som en äggskivare och mera som en fender?
Tänkte något i stil med v-amp eller zoom. Någon som kan rekomendera ngt?

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-01-14 18:20
du skulle ju kunna köra med Guitarrig till datorn!
Sjukt shyst!

2007-01-14 18:42
Många anser att det är bättre att köpa enskilda pedaler för olika effekter, istället för att ha en pedal med flera olika effekter.
Still in the bridge

2007-01-14 19:09
jag har en line6 guitarport som jag är grymt nöjd med.. använder den både för både att bara sitta och slölira med eller så spelar jag in genom en m-audio fasttrack med riktigt schysst kvalitet. du kan lyssna på www.myspace.com/devious09

man kan köpa till extra amps och cabbar efter smak och tycke, har investerat i Metal Shop med bl.a. Peavey 5150 emulator.

fast har du en riktig skitgitarr blir det nog svårt att få nåt bra ljud ur den, beror ju på vad du har för micar och strängar.
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2007-01-14 20:30
hm... mcdubbel kan man koppla den till förstärkaren? Och e de där extra appsen virtuella?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-01-15 00:11
den är mest gjord för inspelning denna, men line6 pod 2.0 är mer gjord för att kopplas till stärkare och ha på live-spelningar och sånt

guitarport drivs via en datormjukvara och är kopplad via usb. ljudet är dock vanligt stereoljud (eller snarare mono), så man kan koppla den vidare till mixer eller whatever. allt är virtuellt på denna. du kan kolla upp den på www.line6.com
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2007-01-22 03:57

"Hur får man en skitgitarr att låta mindre som en äggskivare och mera som en fender?
Tänkte något i stil med v-amp eller zoom"

alltså om det låter skit så låter det ju skit vare sig vad du gör.. skit in skit ut :)..
skaffa en bättre gura å skit i alla data effekter
dom där v-amp och sånnt låter ju burkigt hur man än gör.. vad lirar du för musik ?
en bra distpedal kan ju va kul, men antar att du menar att du vill ha rent ljud om du snackar fender, typ knoppfler ljud ?
iställe för att köpa massa dyra effekt pedaler som ändå bara kommer få dig att vilja ha en ny gitarr, så spara ihop å köp en riktig fender iställe
en beggad på blocket blir inte så stora summor