I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Anenkefali - Alice i dubsteplandet

Övrig musik - Elektroniskt

   

2010-07-24 20:28

Anenkefali - Alice i dubsteplandet

Så, nu är den slutförd. Är relativt nöjd iallafall, men det är upp till er att ge kritik (dundermannen, litar på dig och hoppas på fler). Den är visserligen 6 minuter lång, men försök lyssna på hela. 6 minuter är mycket för en låt (njae), men jävligt lite av ett liv.

http://soundcloud.com/anenkefali/anenkefali-alice-i-dubsteplandet

Testar en direktlänk också (audio-länk), men litar inte riktigt på den:

Rappare

2010-07-24 20:37
Nu är det här inte alls min musikstil, men jag tyckte att det var jävligt schysst faktiskt. Trodde aldrig att jag skulle palla lyssna på hela, men det gjorde jag. Det enda jag är lite skeptisk till är att det är samma tjocka lead hela tiden fast i olika melodier. Men det är kanske det som är dubstep...

Flummigt kommenterat, men du vet hur'e e...

2010-07-24 23:19
Droppen hade kunnat vara lite mer dunsiga och samplingarna är tråkiga.

Jag vet inte hur länge du har producerat dubstep men jag har inget minne av att jag sett ditt namn innan så jag tar för givet att det inte är överdrivet länge.
Så fortsätt så lär det blir fett. För det låter inte dåligt producerat, bara lite trist.
 

2010-07-27 20:38
Klart jag ska ge kritik. Fast kanske inte den snällare sorten idag, gillar inte denna så jättemycket tyvärr. Framförallt är samplingarna som jag inte är så förtjust i, det blir tyvärr lite omelodiskt (jag har inget emot konceptet), och dom håller inte ihop så jättebra med basslingan. Basslingan i början är mest jobbig. Tycker inte att trumpprogrammeringen är så jätterolig heller (och du måste lägga mer kompressor på trummorna, få lite tydligare och tyngre ljud), och du måste jobba mer med att få basslingan och trummorna att funka tillsammans. Fast den blir bättre i slutet, slutmelodin är betydligt bättre än resten. Hade jag varit du hade jag kastat resten och satsat på en ny låt med den basmelodin. Du blir bättre hela tiden, träna mer bara, och kolla in några tutorials på mixning, compressor, mixdown, mastring. trist kritik kanske, förlåt.
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2010-07-27 20:42
Föresten, nu vet jag iofs inte exakt vilken sorts dubstep du helst skulle vilja göra, men ändå, jag hade nog gillat om det var lite mer sub i dina basar.
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2010-08-09 10:20
Tackar till alla! Har producerat hiphop ett gäng år (3?) och försökt lära mig dubstep ett litet tag nu. Så det är bra med kritik. Ska kolla in tutorials också, men är så trist när jag vill leta fram ljudet själv. Men behöver det ju, antagligen. Har ett resultat i skallen som jag inte nått med någon dubsteplåt ännu, så jag får kämpa vidare.