I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Karlstad Hiphopfestival

Klubb & Konserter - Festivaler

   

2007-12-20 23:29

Karlstad Hiphopfestival

Tjabba.
Jag och några poolare här i karlstad sitter just nu betaplaneringsstadio på en ny hiphop/reggae festival här i karlstad och är jävligt taggade. Vi hade tänkt att ha en 2dagars festival med runt 2-4 större svenska hiphop/reggae artister och flera mindre. vi har redan kontaktat karlstad kommun och om vi komme rupp med en bra planering så stödjer dom oss med bidrag. Festivalen ska vara idéll och vi gör det för att vi tycker att sverige behöver en hiphopfestival.

Problemet är att vi är grymt dåliga på att upskatta och veta utgifter. Därför undrar vi omdet finns någonhär ute somär duktig på sånt  ochmöjligen skulle vilja hjälpa oss planera och starta upp sveriges nya hiphopfestival? Bra om ni bor i närheten men hjälp på håll kan också vara bra.   Skriv till mig om ni har lust att hjälpa till eller har nått tips.

Mvh//Stream

I'm like a black man without his cane!

2007-12-28 18:50

Finns redan en soft hiphopfestival i form av Goldrush JAM i Borlänge.... iår spelade b.la Smif N Wessun & Ken ring... nästa år är festivalen 1 mars.
 

2007-12-29 16:26
Nice nice, det behövs verkligen :)
Diagnosen av svensk mentalitet är lika positiv som en aidssjuk analfabet

2007-12-29 23:39
Ah det går frammåt. Ser ut som kommer bli något av det mer och mer :).
Vi får hoppas!
I'm like a black man without his cane!

2007-12-30 01:50
1932: Det är väl menat för dom som inte orkar åka dryga 20 mil från karlstad för att få uppleva en hiphopfestival..



http://TackForKaffet.se - Svensk humorpodcast.

2007-12-30 12:51

Mathie:

Jasså? verkar inte så

"Festivalen ska vara idéll och vi gör det för att vi tycker att sverige behöver en hiphopfestival."

 

2007-12-31 01:06
kommer bli asfett om de går igenom.
hets, stress, fest!

2008-01-05 19:51
LÅter ju som en bra ide..aldrig en festival för mycket
(”)_(”)_.-””-.,
´ . . ´; -._, ´)_ "jag kommer fucka ur din tråd om du ska vara
( o_, )´ __)´-._) respektlös" /Amar F18

2008-01-06 13:19

Vi kommer väll även lägga upp en tråd om ansökningar till Artister men det blir längre fram. skriv gärna önskemål och förslag !

Peace ! 

din räddare i hiphop öknen

2008-01-10 17:51

Ni kan få rätt mycket från kommunen.. så länge det inte finns en enda droppe alkohol i närheten av 'festivalen'.

Ni kan få bra deals från 4Sound t.ex. som kan vara ansvariga för ljud och så. Så länge de får göra bra reklam för sig själva då.

Det viktigaste är väl att få tag på bra människor på NWT, VF, Newz, TV4 för att samarbeta med.

"Den tjocka killen i Trippel Ett"

2008-01-10 18:17
K said it

2008-01-10 18:49
Okej tack för det!
I'm like a black man without his cane!

2008-01-10 18:50
Men, Vad menar du med inte en droppe alkohol i närheten av festivalen hah?
I'm like a black man without his cane!

2008-01-10 19:29
Stream
Karlstad Kommun ger inte ut ett öre till arrangemang där alkohol serveras.
Du får inte ens ha 15-års "klubb" på en nattklubb, även om barerna inte serverar annat än läsk.. för kommunen tycker att det är en "dålig miljö" för ungdomar osv.
"Den tjocka killen i Trippel Ett"

2008-01-10 19:41

Okej. Vi ska ha möte med kommunen snart så vi får se vad som händer. Vi har redan pratat med en kille som jobbar med sånt på uno och han tyckte det lät som en fet idé. Men aja vi ser vad som händer!

I'm like a black man without his cane!

2008-02-05 22:34
Självklart är det mer arbete än vi anade. Men just nu så har vi haft ett möte med unga arrangörer och har en lista på saker de behövr veta för att kunna hjälpa oss. Mötet med kommunen kommer. Somsagt är det bara lite saker som behöver fixas först!
I'm like a black man without his cane!

2008-02-10 21:31
Finns det någon chans att man kan få spelning?
www.myspace.com/avmmusic

2008-02-12 22:50
Om du är tillräkligt bra och vi gillar dig, Absolut mannen ! why not
din räddare i hiphop öknen

2008-02-13 16:50
Ursäkta men.. nej!

Helt jävla okända akter ska ni (måste ni) ha, men varför ska ni då ha sådana akter från Dalarna eller vad det nu är?

Det finns artister i Karlstad med omnejd också dudes... Slösa inte pengar i onödan.
"Den tjocka killen i Trippel Ett"

2008-02-13 17:33

Jag var inte riktigt med på den kommenten . Inte så snabbt i backarna Oas ;) . Vi kommer inte lägga ut cash för små okända artister. Det kommer att bli så att de flesta mindre rapparna kommer få komma från karlstad/värmlandstrakten!

I'm like a black man without his cane!

2008-02-17 21:40
så ni kan inte betala mig (från östersund, jämtland) reseersättning?
jag är iaf sugen att spela. holla för mer info!