I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Lost säsong 6 [Spoiler]

Hobby & Fritid - Kultur & Media

   

2010-04-22 18:02
Tycker att serien bara blir bättre och bättre :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-04-22 23:04
hehe, kommer bli skumt att aldrig mer när man undrar vafan man ska hitta på och komma på att "just fan, senaste lost har jag ju inte sett". det är inte många tappra följare kvar nu verkar det som, men usch vad fast man är. blir att spara till ett maraton de sista avsnitten, nästan passande att man ska bort fram till sista
http://www.kommandot.se/wp/

2010-04-27 01:24
haha tycker det var skönt att MIB sa det man alltid tänkt.. Att Locke var ett naivt pucko typ... haha
Tänk på vad du säger, så du inte säger vad du tänker

2010-04-28 00:57
Ångest att det snart är slut. Är sista avsnittet ett dubbelavsnitt eller släpper dom bara dom två sista samtidigt?
Vi är överallt!

2010-04-28 01:55
the end (1)
the end (2)

Låter som ett dubbelavsnitt ;)
To all you hunters who kill animals for food, shame on you; you ought to go to the store and buy the meat that was made there, where no animals were harmed.

Redaktionen

2010-04-28 11:13
Aa, vad jag har förstått ska det vara ett dubbelavsnitt. Dessutom sänds det den 23e maj i USA vilket är en söndag vilket betyder att vi får näst sista avsnittet på onsdagen där och sen är det dubbelavsnitt för oss på måndagen igen.. Hoppas slutet kan lindra den ångest som kommer infinna sig när allt är över..
niggaz want me to rhyme? $3,99!

2010-04-28 16:01
de har ju redan kört en atombombsexplosion, så det blir spännande att se hur de ska lösa det här
http://www.kommandot.se/wp/
Groupie

2010-04-30 15:35
bperb

Vätebomb faktiskt ;)



Var det inget avsnitt i onsdags???
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2010-05-06 00:05
Vet inte vad jag ska säga om detta avsnitt, men VARFÖR I HELVETE SNACKAR JIN OCH SUN ENGELSKA NÄR DE ÄR SJÄLVA??!! Tappar all charm... Jävligt tråkigt att de drunknar, efter ha letat efter varandra i en evighet.
Sen ett annat irritationsmoment som jag snart blir galen av, är alla dessa jävla klickljud varenda gång någon tar upp ett vapen, eller riktar det mot nån och skriker "don't move!" (vilket händer typ 14 gånger/avsnitt). De varken osäkrar eller laddar om vapnen, men när det är lite viktigt sådär, då jävlar ska det klickas.


Diggar lost som fan, men fick helt enkelt jävligt dålig vibb av avsnittet.
 

2010-05-06 12:19
Fattar inte heller varför dom skulle prata engelska hela tiden. Och helt seriöst... Jin/personen som skrev det i manuset är ju dum i hela jävla huvudet. Ofta han väljer att drunkna istället för att träffa sin enda dotter, som han aldrig träffat förr och som nu kommer växa upp föräldralös. Bra prioriteringar där. Kärlek över barn. Fattigt som fan!!!!!

Nej, gillade inte detta avsnittet. Och snart är det över. Fett wierd!
"If I had a heart, it might be breaking right now"
- Dexter Morgan
Groupie

2010-05-06 17:29
Det var ett episkt avsnitt, synd på Kwans, men men, intrigen tätnar.. Vem vinner? =)
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2010-05-08 19:43
kUnde de inte låta den äckliga kate dö istället för jin o sun?
 
Poet

2010-05-12 21:33
när fan kommer nästa avsnitt!?
VIOLETA PARRA - Gracias a la vida

2010-05-12 22:03
hoydia po, weon!
skit ner dig...

2010-05-12 22:41
weon har du inte sett dagen avsnitt eller menar du nästa efter dagens?

Dagens avsnitt va iaf sådär... ganska intet sägande..
 

2010-05-12 23:06
Håller med ovanstående. Men ändå var det helt okej, lite segdraget bara... Men seriöst. Ljus... Go fuck off liksom! Hade ju väntat mig något mer...
Men nu förstår man iaf lite mer. Två veckor kvar till sista Lost, känns konstigt!
"If I had a heart, it might be breaking right now"
- Dexter Morgan

2010-05-17 15:38
Så ångest att serien snart är över. Sen hade jag förväntat mig mer av dom två senaste avsnitten, visst var dom bra men hade förväntat mig mycket mer nu på sluttampen.
Vi är överallt!
Groupie

2010-05-17 19:02
Jag tycker de två senaste var några av de bästa avsnitten.. kanske för att man inte hade någon aning om Ljuset m.m....


Blir intressant framöver..


En sak som stör mig dock... Vad gjorde Claire de 3 åren som inte Locke fått sin poltergeist?????


"Are you alone?" frågar Jin
"No I´m with him" svarar hon..


såå.... tycker det inte besvaras spec bra.


Sen vad fan är dealen med den gamla jävla stugan som förflyttar sig?
Är det bara hoakes?


Askan som smokey inte kan passera, vad är det?
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2010-05-23 20:40
Ingen som sätt sista avsnittet än? Så jävla besviken på att det inte var ett dubbelavsnitt, skall se den ikväll. Ångest att det är över snart...
Vi är överallt!

2010-05-23 20:58
Snart är det dags. Shit, nu börjar jag faktiskt få lite ångest. Har längtat efter denna dag oerhört länge, men nu när den är här så känns det helt fel. Det får inte ta slut!!

Everlast:
Det är dubbelavsnitt idag, enligt wiki :)

Episod: 120/121 17/18 Namn: "The End"
Datum: May 23, 2010 (2010-05-23)
Two and a half hour series finale. The battle lines are drawn as Locke puts his plan into action, which could finally liberate him from the island.
"If I had a heart, it might be breaking right now"
- Dexter Morgan

2010-05-24 12:59
So ... ehm ... såg nyss sista avsnittet.. vet inte om jag är nöjd eller inte ..


har två frågor dock ...spoiler..

Spoilervem överlevde? och vem dog? alla i kyrkan, var det dem som dog?
you wish you was me but woke up n' you was you again

2010-05-24 14:50
mr-niz, alla i kyrkan dog vid olika tillfällen, fanns ju tydligen inget "nu och då".
jävla skitavslut, har ju fortfarande alla frågor om ön kvar! wtf hände med hurley osv. hur många år efteråt är det där med kyrkan då hurley säger till ben att han var en duktig #2 osv... amen fuck,
tack för roligt tvtittande, men fuck you lost p.g.a skitavslut!
((MAAD))

2010-05-24 18:00
Riktigt kasst slut, inga svar alls nästan... bara puttinutt flashbacks etc.. bläää
 

2010-05-24 18:07
Kom på att det fanns ju ingen som kunde svara på frågorna om ön, varför det var som det var där på ön. När det var Mother, Jacob o MIB så var den enda med någorlunda vetskap om ön Mother, men hon förklarade aldrig så mycket för Jacob eller MIB, iallafall som jag uppfattade det.

Allt efter hon blev dödat har ju bara baserats på vad Jacob och MIB visste om ön, vilket verkat varit väldigt lite. Det där hände långt bak i tiden, Jacob verkar mest gått på att så här är det bara efter att inte beblandat sig med någon förutom Mother eller MIB på fler 100 år till och med kanske. Och sökte någon att ta över efter honom till slut.

Dharma och Jacobs "The Others" har ju varit helt lost, The Others bara lyssna på Jacob som knappt kunnat förklarat något själv och Dharma var ju bara hippies som gjorde massa knäppa experiment.

Så förstår lite varför det blev mycket oförklarat, är rätt nöjd med slutet jag iaf =)
Tråd dödadar!

2010-05-24 23:57
Pröva utomkroppsliga substanser så kommer ni förstå
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-05-25 10:57
Men varför sa Desmond till Jack vid något tillfälle, att plankraschen aldrig hände.. ? Vad hände då? .. O dem som "lever" i den riktiga världen, och dem som lever på ön .. vilket av det är fiction, eller är båda fiction eller vad FAN är det? hahaha
you wish you was me but woke up n' you was you again

2010-05-25 14:30
Om jag uppfattat rätt var ön det riktiga livet, senare blev den fiction pga vätebomben som de detonerade tillbaka på 70-talet. Samtidigt skapade de en ny dimension där den riktiga världen "Los angeles" blev det som skulle ha hänt om planet inte crashade.

Eller

Ön är och var på riktigt från början till slut och att de sista scenerna var typ paradiset. Speciellt när Jacks farsa sa till Jack att "you have to let go". Han kanske menar att du måste acceptera vad som har hänt. Känns som att författarna försöker säga att det är slut nu, skit i serien, och sluta ställa massa frågor.

Hur som helst, sämsta slutet ever. Känns som skolan igen då man läste någon gammal roman eller skönhetslitteratur med tusen jobbiga metaforer och fraser där man måste sitta och filosofera tio timmar för att komma nån vart. Många frågor besvarades inte och det skapade bara fler frågor.
 

2010-05-25 18:34
grym serie, rekommenderar att läsa denna när ni sett klart:

http://lostmediamentions.blogspot.com/2010/05/someone-from-bad-robots-take-on-finale.html
 

2010-05-26 01:36
kefft. hamnade de typ i skärselden när de kom till ön och fick vara osaliga spöken ända tills de fick känna sig betydelsefulla eller? och vad gjorde isåfall alla jävla andra där?
http://www.kommandot.se/wp/

2010-05-26 09:22
Jag tror att allt pa on var verkligt medans det alternativa livet dar de aldrig hamnade pa on ar deras efterliv dar de alla samlades nar de i sin tid dog. Hurley, Ben och Desmond t. ex dog ju antagligen en bra stund efter alla de andra.
Desmond fick tillbaka minnet av on nar han blev blastad av Whitmore och borjade jobba pa att fa alla andra att komma ihag sa de tillsammans kunde fortsatta framat mot himmlen eller vad man nu tror pa.
Fattar inte varfor folk klagar pa att de inte fick allt forklarat, det har ju varit en rod trad genom hela serien att man far bygga lite egna slutsatser ibland.
We all walk in a path chosen, from the cradle till the caskets lowered

2010-05-26 11:53
Känns jävligt tomt nu när serien är över. Man får tacka skaparna för all underhållning man fått, lätt tidernas bästa serie.
Vi är överallt!

2010-05-26 14:04
Sämst. Jag är bara... ÅÅH! Ofta det var slutet?! Men jag håller med jaquil lite. Tänkte också att det måste ha vart att Desmond skulle samla alla så dom kunde gå vidare. Han hade ju snackat innan om att alla skulle ses och få träffa sina älskade, eller whatever. Men fortfarande: har vi väntat i sex jävla år på det slutet? Nej... Inte ens okej.
"If I had a heart, it might be breaking right now"
- Dexter Morgan
Groupie

2010-05-26 14:09
Frågan är.
Hur kunde de "skapa" den alternativa världen? Eller uppstod det spontant när alla i sin tur dog?

Alla behövde vara döda för att kunna nå ut till "intingheten"?
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!
Groupie

2010-05-26 14:24
Bra länk
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2010-05-26 14:46
I genomsnitt har vi alltså, under sex år, spenderat 5082 minuter av våra liv för att kolla på Lost.

Håller med, bra länk!
"If I had a heart, it might be breaking right now"
- Dexter Morgan

2010-05-27 14:47
Tack för länken.

Funderar på att glo om allt från början.
Folks personliga upplevelser brukar oftast resultera i att bli en form utav deras generella sanningar.

2010-05-28 15:46
Det här kanske hjälper er som inte förstår att förstå

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-06-11 00:41
Jäkligt förvirrande.....fattar inget
www.ninetynineproblemsbutmykicksaintone.blogg.se

2010-06-11 23:19
oerhört lätt att förstå faktiskt, bara logiskt.. men samtidigt så förstår vi människor inte oss på oändlighet med tanke på att allt vi vet är begränsat.
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2010-06-16 13:37
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Poet

2010-06-22 16:59
Jag diggade verkligen inte vart den här serien gick emot. Tycker efter att hela det här time travelingen grejen gick överstyr, så slutade jag kolla av spänningen och kollade mer för att bara få ett fucking svar på allt. Vilket man inte riktigt fick.

En bra serie vars två sista säsonger spårade ur helt.
At the gates of Eternity...
Poet

2010-06-22 17:20
Aight, läste länken nu med den där föredetta ABC arbetaren. Det var mer eller mindre vad jag trodde det hela var. Ballt koncept men utfört på ett kasst sätt.


Jag antar att det aldrig finns något bra slut på en serie man diggar. För man vill ju aldrig att det ska ta slut.
At the gates of Eternity...

2010-06-24 13:28
För er som inte vet så kommer det komma en epilog typ på 11 minuter som handlar om Ben och Hurleys tid på ön. Detta kommer att inkluderas i säsong sex boxen och den stora boxen med alla säsonger. Det kommer även komma en längre version av The End och enligt ryktena så kommer Walt vara med.
 

2010-06-24 14:04
när kommer det?
Lyrical Kung Fu So Do Ur Kung Fu If U Know Kung Fu!