I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Bästa boken du läst

Hobby & Fritid - Kultur & Media

   

2007-04-28 07:27
steinbeck och moberg är ju sjukt tunga. och irvine welsh om man vill ha kul
http://www.kommandot.se/wp/
Sångare

2007-04-29 12:23
Alkemisten- Paulo Coelho
Liftarens Gudie till galaxen- Douglas Adams
Veronica bestämmer sig för att dö- Paulo Coelho
The Collector- John Fowles


Kan tilläggas att jag läser på tok för lite...
 

2007-04-29 14:33
Faye F19:
Naiv.Super är genial. Älskar den boken grymt mycket. Kom ihåg hur jag lånade den första året i gymnasiet och älskade den. Har fortfarande inte lämnat tillbaka den. :P

Annars "Kingdom of Fear" eller "Fear & Loathing in Las Vegas" av den genialiska nu ökände (och tyvärr döde) Hunter S. Thompson. "Kingdom of Fear" är helt klart en av de absolut bästa självbiografier jag någonsin har läst, och som fått mig att skratta tills jag nästan grinar.
"Does it count as pedophilia if the kid is dead?"

2007-05-03 19:18
Kan tyvärr inte hålla med Basker-Niklas. Hunter S. Thompson gör sin grej och gör det bra men att jämföra honom med de riktigt stora författarna är väl att ta i.
Still in the bridge

2007-05-03 22:22
just liftarens guide till galaxen och naiv super är två av de böcker jag läst som jag hatar mest av alla. call me crazy.
http://wifebeaterlove.blogspot.com

2007-07-27 21:52
alla harry potter bökerna
 

2007-07-27 23:02
mila18
alkemisten
Sagan om ringen-böckerna
 
är alla riktiga godbitar men nummer 1 är och kommer alltid att förbli

satanssverserna av Salman Rushdie

Läste inte hela tråden, men det mesta och hittade ingen som sa denna, kan inte fatta det, antingen så har man inte läst den eller så är man väldigt dålig på att ta till sig böcker


Bajsets färger exploderar i ett crescendo av glädje! Runda av bajsandet då känslan av njutning når sitt ClimaX! ---------*

2007-07-28 02:12
Gör vad du vill skall vara lagens hela!

Senaste bästa lästa är just nu Diary of a Drug Fiend av Aleister Crowley, den bästa psykologiska beskrivning av hur det är att vara fast i främst i Heroin men också Kokain missbruk.
Den erbjuder en hel del flumm om hur man med hjälp av att förstå och hitta sin Sanna Vilja kan ta sig ur vilken form av missbruk som helst.

Inte nog med det gör man lite efterforskningar i dom korta hintsen som ges så kan den som besitter tillräcklig självinsikt och självdistans lära sig en hel del om hur man tar sig vidare.

Nästa steg i Evolutionen är här, ta del av den.


Kärlek är lagen, kärlek under Vilja!
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "

2007-07-29 23:25
Fan vilka mesiga böcker folk läser.
Den absolut mest vackra och bästa boken jag har läst är lätt.
Tolstoy - The kingdom of god within you
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-30 00:15
Intet bortom det yttersta av Peter Pohl
Spelkortsmysteriet av Jostein Gaarder
fortsättning följer.

2007-07-30 09:17

kitty och den försvunna lampan

http://www.kommandot.se/wp/

2007-07-30 14:24
Alex Dogboy
AayFukYuuuu :@