I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2006-10-04 19:13

köpa psp

tänkte köpa en psp men nu när jag sökt runt lite på olika forum så verkar allt så kompliserat när man ska köpa psp. olika firmware osv,
jag vill änväna min psp till för att ladda ner filmer och se dom på psp och spela, lyssna på musik o så..ge mig några tipis på vad ska jag tänka på..


2006-10-05 11:39
köpa ett stort minneskort.
Ett alternativ är Datels hårddisk på 4 Gb till psp då ingår ett batteri som räcker dubbelt så länge som det man får med när man köper konsolen.

Om du ska hålla på och tanka spel till ditt psp så får ditt firmvare inte vara för nytt men det visste du kanske.


Lycka till!
This is genius!!
where is my flame thrower?

2006-10-05 21:21
vart kan man köpa Datels?

2006-10-05 21:28
Är det krånligt att tanka spekl och dra in i konsolen?

"firmvare"...vad är det?
 

2006-10-06 15:15
om du köper en ny psp så får du den senaste firmware (stavning) det är allså den nyaste uppdateringen till psp kan man säga...det kommer uppdateringar då och då som gör att man kan göra mkt mer med konsolen..om du ska tanka spel och köra dom måste du ha firmware 1.5 och det får du inte när du köper en ny psp...då får du den senaste uppdateringen tror jag..men ja tycker att du ska köpa en psp för dom är inte krångliga på något vis... men du ska ha ett minneskort på minst 1 gb för att du ska få rum med filmer m.m...om du ska lägga in en film så måste den vara i .mp4 format men för att konvertera filmen till mp4 använder du bara psp video 9 som e gratis... hoppas jag va till nån hjälp... jag tycker absolut du ska köpa den det va det bästa köpet jag har tror jag :P
va

2006-10-06 15:16
och för vissa av dom nyaste spelen så måste du ha den nyaste uppdateringen..så om du köper den bli medlem på yourpsp.com och uppdatera din psp till den nyaste firmware
va

2006-10-06 21:20
Datels hårddisk finns att hitta hos webhallen(.se)

till exempel

This is genius!!
where is my flame thrower?

2006-10-06 21:23
Och om det är krångligt att tanka in spel?
Ja det är lite krångligt men det finns guider för allt bara man lär sig att använda google

eller tex gamefaqs.com osv


This is genius!!
where is my flame thrower?

2006-10-07 15:02
Cone: Varför ska du köpa en psp för att se på film på den? Ja den har bra skärm och den är klockren att se på film på, MEN bara om du INTE har tillgång till något annat att se den på. :S

2006-10-08 06:25
http://www.console.se/psp/pspchip/pspchipup.html

skaffa dig ett sådant så slipper du oroa dig för olika firmwares o sånt shit.. däremot kan det nog vara klokt att låta ett företag sätta in det såvida du inte är finelektriker :)
Tell them it's okay even though it's fucked.

2006-10-09 09:41
xaddex ska köpa en nästa vecka hör av mig då så kan du hjälpa mig:)

2006-10-09 10:29
Köp den vita, den är ruggigt schysst. :D

Vart ska du köpa den?

2006-10-10 01:02
Spelen är ganska stora så du får inte plats med så många på ett minneskort. Bättre att köra dom direkt via datorn (där man ofta har en stor hårddisk att tillgå).

Då räcker t.o.m. orginalminnet på 32mb.

2006-10-10 20:50
Det är inte så svårt som det kan verka. Finns massa bra guider på nätet, och dessutom finns det andra trådar här på Whoa där mycket av detta tas upp. Så gör en sökning här också!

Lycka till och mycket nöje! :D
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-10-14 02:03
Köpte via en kontakt i thailand ett 2gb minne till pspn, fick det idag och det funkar utmärkt.. 400 bagisar och nu kan man rocka både film,spel och musik nästintill det oändliga. Behöver dock hjälp med en nedgradering av firmware.. Har kollat runt och sett att det finns olika metoder, har en loader i den nu så jag kan spela snes roms men det har jag redan ledsnat på.. Om någon är villig att köra en fast tutorial på msn så hör av er.. Orkar inte slå igång pspn nu men jag tror jag har version 2.01.

mvh
R.
wan me tå ki yå ä?