I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

HTML-koder + youtube

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-08-29 10:57

HTML-koder + youtube

Hejsan, har en liten data-fråga till er experter på woa.

Håller på med webbdesign i skolan och tänkte lägga in ett videoklipp på min sida. Valde länken "embed" och klistrade in i mitt html-objekt. Det gick tyvärr inte. Vad kan jag ha gjort för fel?

Youtube-videon går att spela upp från Youtube btw.

Tüffü was here!

2007-08-29 11:48
Jag tog bara en embed kod och klistrade in hela, Tänk på att du får med hela koden. ska sluta med </object>. det funkade för mig iaf.
Men det blir mycket enklare om du skickar med koden så vi kan se om det är nått fel. 
Jag har ingen personlighet

2007-08-30 14:51
ok... kan problemet vara ngt med att sidan tekniskt sett inte är ute på internet ännu utan bara på "skissbordet" så att säga..
Tüffü was here!

2007-08-30 15:10
Så länge du har internet ska det fungera ändå.

Kan du inte visa htmlkoden?
this is for my niggas and my nymphos, non stop bangin like a dilla instrumental

2007-08-31 08:10
HTML-koden:


<object width="425" height="350"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/zWdtC9d6CW4"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/zWdtC9d6CW4" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"></embed></object></object>
Tüffü was here!

2007-08-31 09:20
Ser rätt ut, rent spontant. Enda felet jag ser är att du avslutar med 2 </object>. Ta bort den ena och kolla om det fungerar då.
this is for my niggas and my nymphos, non stop bangin like a dilla instrumental

2007-08-31 09:51
ok,ska testa det nästa gång jag har webbdesign, kan vara felet . *hoppas*

tack för hjälpen! 
Tüffü was here!

2007-09-04 14:37
har tagit bort det ena "</object> - fungerade ändå inte.. ngt mer tips?
Tüffü was here!